Програм сталног сезонског радника, најнижа стопа незапослености у Херцег Новом

Херцег Нови као и други градови на Црногорском приморју, из године у годину исказују потребу за већим ангажовањем сезонске радне снаге, из земље, региона али и шире.

Са проблемима сезонског запошљавања не може да се носи само Завод за запошљавање, већ би требало да буде у фокусу активности одговарајућих државних институција система и привредних субјеката, потврдио је за РТХН шеф  Бироа рада Херцег Нови Зоран Лучић:

Зоран Лучић

– Као и претходних, тако и ова година није изузетак што се тиче проблема код сезонског запошљавања. То је нешто што је перманентан проблем, са којим не може сам Завод за запошљавање да носи. То би требало међуресорски да се рјешава, на нивоу министарстава, привредне коморе, Уније послодаваца, како бисмо имали ефекте тек за одређено вријеме, од двије и више година, навео је Лучић.

У политици сезонског запошљавања, направљени су и одређени помаци у реализацији новог концепта – стални сезонски радник или стални сезонац.

– Видимо да неке земље у окружењу, попут Хрватске, задњих година имају примјењен такав један програм, гдје дио трошкова кад сезонац не ради, сноси држава и један дио послодавац. Тиме бисмо младим људима, који тек крећу у пословне аранжмане, дали вјетар у леђа да остану у Црној Гори. Морамо бити свјесни да џаба сви ови велелепни хотели и ризорти, уколико немамо адекватну радну снагу, сматра Лучић.

Сезонско запошљавање обухвата широк спектар послова:

– Имамо  дио који се односи на услуге плажног мобилијара, спасиоце, те оне који се баве услужним дјелатностима, од конобара, кувара, рецепционера, до топ менаџмента, сектора маркетинга продаје. Вјерујем да ће нам  за пар година још више  недостајати квалификована радна снага. Мислим да би требало да се доста да промијени сама стратегија образовања у Црној Гори, како би младим људима могли да на адекватан начин да објаснимо који су то послови, са којим ће моћи лакше да нађу запослење и послови, који ће им омогућити сигурну егзистенцију, указао је он.

Лучић објашњава да је о овом питању неопходан шири друштвени консензус и да се пронађе једно упориште у различитим структурама друштва, како би се помогло младим да пронађу најбоље запослење.

Најнижа стопа незапослености у Херцег Новом

– Ова година је у Бироу рада Херцег Нови, била једна од најуспјешнијих. У августу смо имали стопу незапослености, од 1,9 одсто што је  најнижа стопа незапослености до сада. У том тренутку мјерења стопа незапослености у Херцег Новом била је далеко испод нивоа Европске Уније, која је имала четири процента. Морамо бити задовољни, али треба још више радити. Ту смо да нашим суграђанима помогнемо и припремимо на адкеватан начин,  кроз одређене радионице, и прије саме туристичке сезоне да им понудимо најбоље послове и с друге стране да послодавцима понудимо најбољу радну снагу, оцјењује Лучић.

Он истиче да би припреме и ангажовање радне снаге требало почети већ од фебруара како би обезбиједили предсезону и омогућили да сезона што дуже траје. Неопходно је да се  стимулише домаћа радна снага и да им се понуди много више, да би млади остајали у Црној Гори.

 

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере