Program stalnog sezonskog radnika, najniža stopa nezaposlenosti u Herceg Novom

Herceg Novi kao i drugi gradovi na Crnogorskom primorju, iz godine u godinu iskazuju potrebu za većim angažovanjem sezonske radne snage, iz zemlje, regiona ali i šire.

Sa problemima sezonskog zapošljavanja ne može da se nosi samo Zavod za zapošljavanje, već bi trebalo da bude u fokusu aktivnosti odgovarajućih državnih institucija sistema i privrednih subjekata, potvrdio je za RTHN šef  Biroa rada Herceg Novi Zoran Lučić:

Zoran Lučić

– Kao i prethodnih, tako i ova godina nije izuzetak što se tiče problema kod sezonskog zapošljavanja. To je nešto što je permanentan problem, sa kojim ne može sam Zavod za zapošljavanje da nosi. To bi trebalo međuresorski da se rješava, na nivou ministarstava, privredne komore, Unije poslodavaca, kako bismo imali efekte tek za određeno vrijeme, od dvije i više godina, naveo je Lučić.

U politici sezonskog zapošljavanja, napravljeni su i određeni pomaci u realizaciji novog koncepta – stalni sezonski radnik ili stalni sezonac.

– Vidimo da neke zemlje u okruženju, poput Hrvatske, zadnjih godina imaju primjenjen takav jedan program, gdje dio troškova kad sezonac ne radi, snosi država i jedan dio poslodavac. Time bismo mladim ljudima, koji tek kreću u poslovne aranžmane, dali vjetar u leđa da ostanu u Crnoj Gori. Moramo biti svjesni da džaba svi ovi velelepni hoteli i rizorti, ukoliko nemamo adekvatnu radnu snagu, smatra Lučić.

Sezonsko zapošljavanje obuhvata širok spektar poslova:

– Imamo  dio koji se odnosi na usluge plažnog mobilijara, spasioce, te one koji se bave uslužnim djelatnostima, od konobara, kuvara, recepcionera, do top menadžmenta, sektora marketinga prodaje. Vjerujem da će nam  za par godina još više  nedostajati kvalifikovana radna snaga. Mislim da bi trebalo da se dosta da promijeni sama strategija obrazovanja u Crnoj Gori, kako bi mladim ljudima mogli da na adekvatan način da objasnimo koji su to poslovi, sa kojim će moći lakše da nađu zaposlenje i poslovi, koji će im omogućiti sigurnu egzistenciju, ukazao je on.

Lučić objašnjava da je o ovom pitanju neophodan širi društveni konsenzus i da se pronađe jedno uporište u različitim strukturama društva, kako bi se pomoglo mladim da pronađu najbolje zaposlenje.

Najniža stopa nezaposlenosti u Herceg Novom

– Ova godina je u Birou rada Herceg Novi, bila jedna od najuspješnijih. U avgustu smo imali stopu nezaposlenosti, od 1,9 odsto što je  najniža stopa nezaposlenosti do sada. U tom trenutku mjerenja stopa nezaposlenosti u Herceg Novom bila je daleko ispod nivoa Evropske Unije, koja je imala četiri procenta. Moramo biti zadovoljni, ali treba još više raditi. Tu smo da našim sugrađanima pomognemo i pripremimo na adkevatan način,  kroz određene radionice, i prije same turističke sezone da im ponudimo najbolje poslove i s druge strane da poslodavcima ponudimo najbolju radnu snagu, ocjenjuje Lučić.

On ističe da bi pripreme i angažovanje radne snage trebalo početi već od februara kako bi obezbijedili predsezonu i omogućili da sezona što duže traje. Neophodno je da se  stimuliše domaća radna snaga i da im se ponudi mnogo više, da bi mladi ostajali u Crnoj Gori.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here