U Crnoj Gori postoji okvir za sinergiju između turizma, zdravlja i drugih sektora, kako bi država bila prepoznata kao zdravstveno turistička destinacija, sa potencijalom za podršku fizičkom i mentalnom zdravlju.
Izrada Programa razvoja zdravstvenog turizma Crne Gore 2021-2023. godine s akcionim planom, koja će definisati dalje pravce razvoja ovog vida turizma i doprinijeti unapređenju ove vrste ponude, jedna je od ključnih aktivnosti Ministarstva ekonomskog razvoja, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.
Cilj Programa razvoja zdravstvenog turizma Crne Gore je usaglašavanje i uspostavljanje djelovanja njegovih glavnih razvojnih subjekata u javnom, privatnom i civilnom sektoru.
– Programom će se na osnovu analize stanja definisati ključne mjere i ciljevi za intenzivniji razvoj zdravstvenog turizma, aktivnosti i indikatori uspjeha, način praćenja sprovođenja strateškog dokumenta, način izvještavanja i evaluacije i druga pitanja od značaja za realizaciju strateških ciljeva u oblasti zdravstvenog turizma – navedeno je u saopštenju.
Riječ je o dokumentu koji predstavlja zajedničku međuresornu platformu za sistemsko podizanje konkurentnosti zdravstveno-turističke ponude Crne Gore. Dokumentom se posebno ukazuje na potrebu prilagođavanja postojećeg zakonodavnog okvira i na potrebu dodatnog obrazovanja pružaoca zdravstveno-turističkih usluga, akreditacije i sertifikacije ustanova itd.
Zdravstveni turizam svake godine sve više raste i ujedno je jedina industrija turizma koja u godinama recesije nije zabilježila negativne trendove, čak naprotiv bilježi porast od 11%. Turizam i zdravlje predstavljaju osnovne stubove posvećenosti održivom razvoju, a saradnja između sektora turizma i zdravstva u Crnoj Gori omogućava postizanje sinergijskog efekta u cilju unapređenja zdravstvenog turizma i cjelogodišnje turističke sezone.
Geografskom pozicijom, obiljem prirodnog bogatstva, bogatom kulturnom baštinom i raznovrsnom ponudom u segmentu rehabilitacije, prevencije, stomatologije i estetske hirurgije Crna Gora posjeduje sve uslove da postane prepoznatljiva destinacija zdravstvenog turizma.
Uspješna implementacija ovog Programa zahtijevaće partnerstvo i zajedničku spremnost svih učesnika u stvaranju turističkog proizvoda, bilo da oni dolaze iz javnog ili privatnog sektora, bilo da su pojedinci ili preduzeća.
Javna rasprava o tekstu nacrta Programa završena je 30, maja, a 26. maja održana je javna tribina u Podgorici, na kojoj je održana prezentacija Programa sa akcentom na ciljeve dokumenta i akcioni plan. Ovo je ujedno bila i poslednja javna rasprava, od ukupno tri, koje su prethodno održane u Kolašinu 14. i Igalu 19. maja. Nacrt Programa postavljen je na internet stranici Ministarstva ekonomskog razvoja.