Zaključak tematske konferencije „Dijalogom za spas Instituta Dr Simo Milošević“, koja je održana u prostorijama Unije slobodnih sindikata Crne Gore, je da se premijeru u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću uputi dopis sa inicijativom da najkasnije do kraja sledeće sedmice organizuje sastanak isključivo posvećen Institutu.
Zaposleni u Institutu „Dr Simo Milošević“ primili su preostalu avgustovsku zaradu, a u nastavku inicijative za očuvanje ove zdravstvene ustanove svi rokovi za reakciju nadležnih biće znatno kraći, čulo se na presu, nakon tematske konferencije.
Kako je kazao generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković, tokom sastanka izrečen je niz dobrih i konstruktivnih modela rješavanja aktuelne situacije u Institutu.
– U tom pravcu su bila izjašnjena predstavnika Vlade, a posebno sam zahvalan na predlozima Odboru direktora i naravno, ovdje vrlo bitnog i najvećeg pojedinačnog vlasnika, Žarka Rakčevića koji je vrlo otvoreno rekao da je spreman i da prihvata da doprinese svakom modelu koji bude ponuđen, kao najveći manjinski akcionar. Čini mi se da su se vrata u potpunosti otvorila – navodi on.
Kako dodaje, na sastanku kod premijera u tehničkom mandatu, za koji očekuju da će biti održan do kraja sledeće sedmice, pored ključnih aktera iz Vlade, učestvovali bi Odbor direktora, predstavnici Sindikata, predstavnici SO Herceg Novi i ekonomski stručnjaci sa Univerziteta Crne Gore, koji bi ušli u postupak izrade održivog biznis plana.
– Ukoliko predsjednik Vlade ne bude razumio naše obraćanje, ali nadamo se da će hoće, Unija slobodnih sindikata organozovaće novu tematsku konferenciju sa istim akterima, bez vremenskog ograničenja, gdje ćemo polemisati o svim mogućim modelima – kazao je Keković.
Predsjednica Sindikalne organizacije Instituta Igalo dr Marija Obradović podsjetila je da je za minulih 15 godina Institut prošao kroz pet neuspjelih privatizacija, te da zbog toga nije mogao da sklapa dugoročne ugovore.
Obradović je informisala da je treutno u radnom odnosu 265 zaposlenih iz medicinskog sektora, odnosno 16 ljekara, 35 medicinskih sestara, 202 fizioterapeuta, 12 pomoćnih medicinskih radnika, 186 je iz hotelijerstva, 77 iz tehničkog sektora i ostalih je 58, kao i da su od januara 2021. godine 63 zdravstvena radnika napustila Institut zbog loših uslova rada.
Kada je riječ o radnicima Instituta, istakla je da su nakon duže vremena optimistični nakon današnje tematke konferencije.
– Ono što nas drži u tom optimizmu je činjenica da smo se negdje složili da će od sada svako rješavanje, svaki dalji sastanci, sve što bi eventualno moglo da se nađe kao rješenje problema, imati neku vrstu vremenski kratkih rokova. Znači, više nećemo dobijati informafcije da će se situacija riješiti, pa onda čekati mjesecima naredni sastanak ili temu za naredni razgovor – kazala je dr Obradović.
Odbornik Marko Lučić kazao je da je tokom potpisivanja peticije prikupljeno preko 20 000 potpisa i da je to jedna platforma za rješavanje problema, što je dokazao i današnji sastanak.
– Iznijeli smo stav da je Institut od životne važnosti za građane. Nama je Institut život i spremni smo da na jedna stručan, korektan i domaćinski način sa svima pregovaramo. Institut je u vrlo lošoj situaciji i reakcija Vlade mora da bude u narednih sedam do 15 dana – istakao je on.
Lučić je informisao da su od ministra Damjanovića čuli konkretne predloge, ali i od manjinskog akcionara Žarka Rakčevića. Dodao je i da je Opština Herceg Novi predstavila kvalitetan i realan plan u osam tačaka koji bi, uz korekcije ili saglasnost današnjih aktera, mogao da dovede da Institut krene u boljem pravcu.
– Dalji koraci biće vezani za rokove i tu nećemo popuštati. Spremni smo da budemo kooperativni i učestvujemo u saradnji da se riješi pitanje Instituta. Ako se to ne desi cijeloj crnogorskoj javnosti i Vladi poručujem u ime građana Herceg Novog, da ćemo stupiti u najradikalnije proteste u istoriji Herceg Novog do rješavanja problema – poručio je Lučić.
Konferenciji su prisustvovali savjetnica iz kabineta premijera Marija Krgović, ministar finansija Aleksandar Damjanović, Direktor Direktorat za projekte (IPA), inovacije, zdravstveni turizam Luka Đukanović, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje dr Vuk Kadić, zatim vd direktora Instituta dr Savo Marić, predsjednica Sindikalne organizacije dr Marija Obradović, iz Odobra direktora predsjednik Batrić Kontić, Žarko Rakčević i Marija Miličković, kao i predstavnici lokalne uprave predsjednik SO Herceg Novi Ivan Otović i odbornici Marko Lučić i Jovan Subotić. Greškom organizatora konferencije nije pozvan niko iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma.