Поред учешћа око 20 пловила и 16 ронилаца Центра за деминирање, Морнарице Војске Црне Горе и которске Службе заштите, потрага за несталим тринаестогодишњим дјечаком ни данас није била успјешна.
Како је казао замјеник директора Управе поморске сигурности и управљања лукама, Жарко Лукшић, пловила су била распоређена од уласка у залив, односно од рта Арза, преко пограничне зоне према Кобили, Њивица, Шквера до Кумбора, док су рониоци претражили појас од Шквера до хотела Плажа.
– Видљивост је релативно лоша, неких пет метара, тако да рониоци нису могли бити активни, па претрага за сада није дала резултате. Такође, око два сата је био ангажован хеликоптер ваздухопловства Војске Црне Горе, који је претраживао комплетну зону у којој сматрамо да можемо наћи дјечака – наводи он.
Овако опсежна вишедневна претрага први пут се одвија у Боки которској, веома специфичној по временским условима, који отежавају посао свима који учествују.
– Јак јужни вјетар, који је овдје направио велику штету, уз овај несрећни случај, затим јаке и промјенљиве струје, којима свједоче роници и данас. Од локалног становништва добијамо информације да су струја носи на једну па на другу страну – прича Лукшић.
Сутра ће у претрагу, уз цијелу екипу и механизацију која је данас учествовала, бити укључена и два специјална сонара Хидро-метеоролошког завода, а претрага на води биће организована и у вечерњим сатима.
– Са локалним рибарима организоваћемо претрагу под фералима, односно јаким свјетлима ноћу, од 18 сати, кроз сами плићак на неких 15-ак метара од обале, колико нам дозволи видљивост, на потезу од Зеленике скроз до Кобиле, како би тај дио прешли на нови начин, јер желимо да урадимо све што је могуће – казао је Лукшић.
Локални рониоци желе да се укључе у претрагу, али постоји оправдан страх од могућег угрожавања операције, па ће они, како објашњава Лукшић, ако буде потребно, бити ангажовани у неким секторима одвојеним од дјеловања осталих ронилаца.
За очекивати је да се сутра у претрагу поново укључи и хеликопер Фронтекса.