„Porodica Kordić iz Risna“, fotomonografija kapetana Branislava N. Kordića

Kao 25 knjiga u ediciji Bokeljologija hercegnovske knjižarske i izdavačke kuće Knjižare „So“, s potpisom Slobodana Guberinića kao urednika, iz štampe je izašla enciklopedijski obimna fotomonografija „Porodica Kordić iz Risna“ – iz pera Branislava N. Kordića.

Pisana s poštovanjem prema precima, ljubavlju prema potomcima i odgovornošću prema činjenicama, ova knjiga plod je višegodišnjeg istraživanja Branislava N. Kordića, Rišnjanina, kapetana duge plovidbe, posvećenika moru, brodu i svojoj porodici. Ujedno to je rodoslovna priča, kad i kulturno-istorijsko svjedočanstvo o porodičnom duhu bokeljskih Srba.

U recenziji, Nikola Malović kaže da je „prema brodu naš kapetan imao dvostruki osjećaj: volio ga je, jer je brod izdržavao njega i porodicu, a nije, jer ga je brod odvajao od porodice i rodnog kraja. Sve što se kao sjeme, a u formi dokumenata na raznim jezicima, našlo u škrinji đeda Krsta, u kući iz zalivskog turskog perioda, osvijetlilo je kap. Branislavu N. Kordiću put odakle je došao, iz časne i slavne prošlosti, i kao utemeljenom obalnom Srbinu dalo ovu ne baš sitnu knjigu u ruke, da bi od sada potomstvo onog prvog obalnog Korde tj. Kordića imalo i sidro, i jedro, da bi imalo utemeljenu budućnost. Ako je bez temelja, može li oslabiti i istanjiti se familija čiji preci obnavljaju manastir Banja, koji sa 12 godina brode okeanom, koji idu u rat da svete Kosovo, koji sade loze, masline, murve, pšenicu, koji kopaju bunare jer žive u mediteranskoj pustinji, koji ratuju, trguju, pohađaju škole, plove, raduju se Vaskrsu i Božiću, koji slave Krsnu slavu…?

Sa ovakvom knjigom kao udžbenikom čiji je autor predak, svaka bi familija imala izgleda da opstane do konca. To nije fraza. Jer, stubovi na kojima je staro risansko prezime Kordić opstalo, deboto obavezuje.“

Knjižara So kandidovaće ovu gabaritnu knjigu za izdavački poduhvat godine na Hercegnovskom sajmu Trg od knjige koji počinje 21. jula.

Promocija je zakazana za 6. jul u Risnu, na porodičnom imanju, u 20.30 sati, ispred kamene kuće u koju se porodica Kordić uselila 1684. godine, po oslobađanju grada od Turaka, a to je bilo prije tačno 340 godina.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here