Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede poziva sve pčelare da učestvuju u popisu pčelara i pčelinjaka u okviru projekta izrade Atlasa medonosnog bilja sa katastrom pčelinjaka, saopšteno je iz ovog resora.
Popis pčelara sa ciljem izrade katastra sprovodi se od maja ove godine, podsjećaju iz Ministarstva. Ova aktivnost je dio projekta „Izrada atlasa medonosnih biljaka sa katastarom pčelinjaka“, koji u okviru MIDAS 2 projekta sprovodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa Savezom pčelarskih organizacija Crne Gore.
Popisivači će kontaktirati i obići registrovane pčelare na teritoriji Crne Gore i prikupiti podatke neophodne za izradu katastra pčelinjaka, koji sa atlasom medonosnih biljaka čini neophodan uslov za održiv ekonomski razvoj pčelarstva, zasnovan na održivom gazdovanju pčelarstvom i planskom korišćenju prirodnih resursa.
Cilj je stvaranje preduslova za što optimalnije korišćenje resursa pčelarske paše i značajno povećanje pčelarske proizvodnje u Crnoj Gori.
Iz Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede apeluju na pčelare da sarađuju sa popisivačima i da im pruže precizne i tačne podatke koji će biti od koristi cijeloj zajednici pčelara u Crnoj Gori.
Predsjednici lokalnih pčelarskih organizacija će blagovremeno informisati članove lokalnih organizacija o početku u pojedinoj opštini.
Vlasnik svih podataka katastra biće Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koristiće ih sa dužnom pažnjom i isključivo u navedene svrhe: ekonomski razvoj pčelarstva zasnovan na održivom gazdovanju pčelarstvom, planskom korišćenju prirodnih resursa pčelarske paše i povećanju pčelarske proizvodnje kao i za primjenu Pravilnika o bližoj sadržini, načinu utvrđivanja i vođenja katastra pčelinje paše i pčelarskog pašnog reda.
Implementacija projekta „Izrada atlasa medonosnih biljaka sa katastarom pčelinjaka“ je zajednički poduhvat Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Departmana za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i kompanija MapSoft d.o.o. Beograd i Project Advisory Group d.o.o. Podgorica.
Vremenski rok za realizaciju projekta je novembar 2020. – maj 2023. godine.