Počelo prikupljanje sredstava za obnovu hrama Svetog Đorđa na Toploj

Dobrotvornim koncertom sinoć je na punoj Kanli kuli, započeo projekat obnove crkve Svetog Đorđa na Toploj. Riječ je o još jednom programu 9. Trga od ćirilice koji je na drevnoj novskoj kuli okupio ljude dobre volje spremne da daruju i pomognu obnovu hrama i izvođače koji su veče ispunili pjesmom i igrom.

Govoreći o velikom poduhvatu kao što je renoviranje hrama Svetog Đorđa na Toploj, krstonosni protojerej Obren Jovanović, arhijerejski namjesnik hercegnovski, podsjetio je na riječi mitropolita Amfilohija koji je zapisao da je smisao hrama u suštini istovjetan sa smislom čovjeka  i svijeta, te da je to takoreći ikona i čovjeka i svijeta.

– Hrišćanski hram je mjesto na kojem se ostvaruje i kroz koje se projavljuje istinsko zajedništvo čovjeka i čovjeka, čovjeka i tvari i čovjeka i Boga, mjesto gdje su nebo i zemlja jedno. Upravo zbog toga se hram naziva crkva, kazao je otac Jovanović.

Hram Svetog Đorđa na Toploj izgrađena je u 17. vijeku, pregalaštvom naših predaka i u njoj se od tada bez prekida Bogu služi.

– Sve dok nije sagrađen hram Svetog Spasa, u ovoj crkvi su se generacije Novljana krštavale, vjenčavale i opojavale. To je bilo mjesto njihovog sabiranja i susreta sa Bogom kojem su neodstupno, uprkos brojnim pritiscima i iskušenjima, ostajali do kraja vjerni. U porti hrama Svetog Đorđa i Svetog Spasa je postavljen temelj savremene hercegnovske opštine formiranjem Topaljske komunitadi početkom 18. vijeka. U ovim se crkvama, u svojim mladim danima, Bogu molio i veliki Njegoš dok je sticao obrazovanje u školi Josifa Tropovića. Sveštene i bogoslužbene knjige iz kojih je učio i danas se čuvaju u riznici ovih hramova. Ovi hramovi obogaćeni su i darovima čuvenog diplomate na dvoru ruskoga cara Petra I, grofa Save Vladislavića, izuzetno značajne ličnosti ne samo za istoriju našeg naroda već i za svjetsku istoriju. Između ostalog, u crkvi Svetog Đorđa se nalazi i grobna ploča namjenjena njegovoj majci monahinji Teofaniji. Koliko je grofu Savi značila crkva Svetog Đorđa i grad Herceg Novi svjedoči i to da je u ovom, malom po gabaritima, a u svemo ostalom velikom hramu, planirao da sahrani svoju majku, kazao je otac Jovanović.

Istakao je da je na sadašnjem ikonostasu sačuvan dio prvobitnih ikona postavljenih prilikom prvog ukrašavanja hrama.

– Kao i crkva, i one čekaju restauraciju kako b zasijale u punom sjaju svojom svjetlošću i duhovnošću. U toku 18. vijeka hram je pretrpio oštećenja zbog klizišta, a potom je uslijedila njegova rekonstrukcija. U tako teško vrijeme, to pokazuje izražen osjećaj za svetinje koji novski narod njeguje do danas. Pred nama je danas isti taj zadatak na koji su naši preci sa puno ljubavi i pažnje, svaki put uspjeli uspješno da odgovore. Da bi generacijama koje dođu i dalje sijala crkva Svetoga Đorđa iznova treba svoju obnovu, kazao je otac Jovanović.

U programu su učestvovali pjesnikinja Teodora Kovač, Pjevačka grupa „Prepodobna Kasija Konstantinopoljska“, Etno grupa Simonida iz Nevesinja, KUD „Zahumlje“ iz Nikšića, Trubački orkestar Ivana Jovanovića, Pavlina Radovanović, Ivana Žigon i Vlado Georgiev.

Večeras na Trgu od ćirilice

U porti hrama Svetog Spasa od 20:30 program „Gospod blagi zove sve – veče stare bogomoljačke pjesme“. Poju Tanjica Perović iz Pirota, Sanja Nikolić iz Kruševca, Milica Marković, Teodora Đorđević i Nastasija Beočanin iz Beograda i Ljiga, Pjevačka grupa „Prepodobna Kasija Konstantinopoljska“ iz Herceg Novog.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here