PKCG-Kvalifikovanom radnom snagom  do novih investicija  

 Privredna komora Crne Gore, u saradnji sa Komorskim investicionim forumom Zapadnog Balkana, organizovala je prezentaciju studije „Potencijal Zapadnog Balkana za privlačenje stranih investicija u post-kovid periodu.

Studija ukazuje da je pandemija KOVID-19 stvorila novu stvarnost širom svijeta.  Intenziviranje regionalne saradnje, stavljanje fokusa na kvalifikovanu radnu snagu, ulaganje u obrazovanje, te poboljšanje infrastruktutre i politička stabilnost predstavljaju neophodne uslove za privlačenje stranih investitora, saopšteno je iz Privredne komore.

Mladen Perazić, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet u Privrednoj komori Crne Gore je   podsjetio da je Komorski investicioni forum zapadnobalkanske šestorke zajednička inicijativa privrednih komora Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova, Sjeverne Makedonije, i Crne Gore – kojom je 2017. godine uspostavljena ekonomska platfoma, sa zadatkom da promoviše region kao jedinstvenu investicionu i privrednu destinaciju.

– Ova inicijativa zastupa 350.000 kompanija, uglavnom malih i srednjih preduzeća, realizujući misiju otvaranja novih mogućnosti za snažnije povezivanje poslovnih zajednica, kroz uklanjanje preostalih biznis barijera na tržištima regiona Zapadnog Balkana – istakao je Perazić.

Prema njegovim riječima, Komorski investicioni forum Zapadnog Balkana zapravo predstavlja odgovor poslovne zajednice na političko-ekonomske procese u regionu, koji se odvijaju u okviru Berlinskog procesa.

Pojačavanje regionalne saradnje takođe je jedan od značajnih faktora naglašenih u studiji.

Tatjana Šterjova Duškovska, generalna sekretarka Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana istakla je da su prekidi koje je donijela pandemija kovida primorali kompanije da razmišljaju o povećanju otpornosti svoje proizvodnje na neočekivane okolnosti kroz diverzifikaciju i kraće lance snabdijevanja, geografski bliže lokacije, te veću proizvodnju kod kuće i povećanje zaliha.

Glavne zaključke Studije predstavile su koordinatorke Projekta partnerstva komora Zapadnog Balkana Olga Van Zijverden i Sofija Kluge.

Prema njihovim riječima, studija je pokazala da će sasvim izvjesno porasti zainteresovanost i potražnja za poslovanjem u zemljama i regionima bližim zapadnoj Evropi, upućujući da ovaj trend može proizvesti pozitivan efekat na poslovanje već prisutnih domaćih kompanija, čak i ako je u pitanju promjena manjih obima u poslovanju međunarodnih grupacija i lanaca.

One su zaključile da su najznačajniji faktori koje inostrane kompanije uzimaju u obzir pri odlučivanju gđe da investiraju, dostupnost kvalifikovane radne snage, dobra infrastruktura, te politička stabilnost i vladavina prava.

David Piegazki, regionalni koordinator Projekta partnerstva komora Zapadnog Balkana zahvalio je Privrednoj komori Crne gore na uspješnoj saradnji, istakavši da je prvi put u istoriji napravljena Studija zajedničkim radom svih šest komora Zapadnog Balkana, uz pomoć Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.

Projekat partnerstva komora ZB6, žele dalje da razvijaju saradnju sa Privrednom komorom Crne Gore, te da stoje na raspolaganju za svaku vrstu pomoći.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here