PKCG: INVESTICIJE U SEKTOR POLJOPRIVREDE

Илустрација

Izdvajanje sredstava za razvoj poljoprivrede ne predstavlja trošak, već investiciju, koja će u krajnjem doprinijeti sopstvenom razvoju, povećanju zaposlenosti u tom sektoru i smanjenju deficita u hrani, saopštili su predstavnici Privredne komore Crne Gore.

– Povećanje sredstava koja bi se opredijelila za poljoprivredu bi, prije svega, rezultiralo povećanjem zaposlenosti u tom sektoru, a značajan uticaj imalo bi i na smanjenje deficita u hrani – rekli su agenciji Mina-biznis predstavnici Odbora Udruženja poljoprivrede PKCG, prenosi Pobjeda.

Oni su dodali da sve države izdvajaju određeni dio nacionalnog budžeta za podsticanje razvoja domaće poljoprivredne proizvodnje, imajući u vidu njen značaj za razvoj ukupne ekonomije, kao i veliku senzitivnost tog sektora.

Osnovni cilj podrške je, prema riječima predstavnika Odbora, povećanje konkurentnosti domaće proizvodnje, u čemu najvažniju ulogu ima Agrobudžet, preko kojeg država obezbjeđuje bolji poslovni ambijent u kojem će privrednici moći da realizuju proizvodnju i plasiraju proizvode na domaćem i stranom tržištu.

Iz PKCG su podsjetili da je vrijednost proizvodnje u 2020. godini je iznosila 515,6 miliona eura. Nacionalna sredstva su se uglavnom kretala na nivou od jedan odsto do 1,5 odsto ukupnog budžeta, što nije dovoljno za značajniji razvoj sektora poljoprivrede.

Oni su saopštili da se sektor poljoprivrede u periodu pandemije, kao i u vrijeme posljednje svjetske ekonomske krize, pokazao otpornijim od drugih privredih oblasti, poput usluga, nekretnina ili automobilske industrije.

– To u Crnoj Gori potvrđuju podaci o ostvarenom bruto domaćem proizvodu (BDP), koji je 2020. godine u odnosu na 2019. godinu pao 15,3 odsto, dok je za isti uporedni period u poljoprivredi taj pad iznosio samo tri odsto – kazali su predstavnici Odbora.

Predstavnici PKCG su dodali da su domaći proizvođači svoje proizvode mogli plasirati uglavnom preko trgovačkih lanaca, s obzirom na to da su hoteli, restorani, škole i vrtići bili dugo zatvoreni tokom 2020. godine, dok su u prvoj polovini prošle godine radili smanjenim kapacitetom.

Te mjere su, prema njihovim riječima, imale pozitivan uticaj na održavanje proizvodnje, kao i na smanjenje uvoza, tako da je uvoz krompira za devet mjeseci prošle godine smanjen 23,5 odsto, a izvoz lubenica povećan oko 2,5 puta.

– U cilju daljeg razvoja poljoprivrede, investicije treba usmjeriti, prije svega, u one oblasti poljoprivredne proizvodnje za koje imamo komparativne prednosti u pogledu raznolikosti klime, reljefa i zemljišta, koji omogućavaju proizvodnju širokog asortimana proizvoda, od ratarskih i industrijskih usjeva, do vinograda i maslinjaka, kontinentalnog i mediteranskog voća i povrća – saopštili su iz PKCG. Oni su dodali i da postoje značajni potencijali za dalji razvoj mljekarske i mesne industrije, kao i kapaciteta za preradu voća i povrća.

U PKCG smatraju da podršku domaćoj proizvodnji mogu pružiti svi.

Oni su dodali da svaka supstitucija uvoza domaćim proizvodima direktno utiče na smanjenje deficita i bolje korišćenje domaćih kapaciteta, kao i na povećanje zapošljavanja.

– Poznato je da je Crna Gora uvozno zavisna, jer se u prosjeku oko trećine uvezene hrane ne proizvodi u dovoljnim količinama da bi zadovoljila potrebe domaćeg stanovništva i turističke tražnje ili zbog nemogućnosti proizvodnje ili zbog nepostojanja komparativnih prednosti za veću proizvodnju nekih poljoprivrednih proizvoda, kao što su svinjsko meso, pšenica ili kukuruz – kazali su iz Odbora Udruženja poljoprivrede.

Oni su naveli da pored toga u dijelu prerade ne postoje odgovarajući instalisani kapacititeti, što je slučaj u proizvodnji UHT mlijeka ili raznih vrsta sireva.

– Privrednici su svjesni da moraju povećati proizvodnju i proizvesti proizvod visokog kvaliteta, kao i da cijena mora biti konkurentna na domaćem i stranom tržištu – saopštili su iz PKCG.

Oni su podsjetili da je imajući u vidu potrebu za boljim pozicioniranjem i plasmanom domaćih proizvoda još 2018. godine pokrenut zajednički projekat PKCG, Vlade, domaćih proizvođača hrane i trgovačkih lanaca Kupujmo domaće, sa ciljem da se afirmiše domaća privreda i poboljša pozicioniranost crnogorskih proizvoda na tržištu posebnim obilježavanjem proizvoda u objektima trgovačkih lanaca.

Pored toga, pokrenut je i projekat Domaći ukusi sa ciljem da se turistička ponuda obogati gastro ponudom i da se pomogne boljem pozicioniranju i prepoznatljivosti domaćih proizvoda u hotelima i restoranima.

– Međutim, usled pandemije došlo je do zastoja u realizaciji ta dva projekata, pa bi u ovoj godini, zbog daljeg podizanja svijesti potrošača o važnosti kupovine domaćih proizvoda, kao i u cilju stvaranju diverzifikovane turističke ponude Crne Gore kao povezane cjeline primorja i sjevera, trebalo nastaviti sa njihovom realizacijom – poručili su iz PKCG.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here