Giganti turističke privrede u Herceg Novom Institut „Dr Simo Milošević“ i HTP Boka posrnuli su tokom tranzicije, pa obespravljeni radnici svoja prava danas traže preko Sudova. Država nije stoprocentni vlasnik Instituta i nemoćna je da pomogne, dok su Bokini hoteli, nakon neuspjele privatizacije, odavno srušeni ili zatvoreni.
Kolika su primanja medicinskog kadra u Institutu Igalo dovoljno govori podatak da ljekar u penziju odlazi sa 350 eura, a tužbe radnika uglavnom se odnose na veoma potcijenjene plate i neusklađenost sa granskim kolektivnim ugovorom za zdravstvo, kazao je za RTHN pravni zastupnik Jovan Pejović.
On je istakao da se 90% tužbenih zahtjeva odnosi na tu razliku, dok ostatak otpada na prekovremene, noćne i praznične sate.
– Mislim da su cijene koje plaća državni Fond male. Država je, kao većinskih vlasnik, potcijenila vrijednost njihovih usluga, što stalno generiše krizu, pa ispada da oni moraju da traže pomoć, pored svog rada – navodi on.
Pejović ističe da su cijene usluga, prema stavovima i radnika i menadžmenta u Institutu „ispod crte“, što je problem koji država treba da riješi priznavanjem realnih, tržišnih cijena. Pored toga, problem predstavlja i zapošljavanje političkih kadrova, gdje je potrebna racionalizacija.
Kada je riječ o procesima koje preko 15 godina vode radnici protiv Vektra Boke, Pejović informiše da su sve parnice dobijene, ali da je apsurdno da klijent, koji je formirao NVO, blokira prodaju imovine od koje bi radnici dobili preostali dug.
– Tu je došlo do neočekivanog poteza, da je poslednjih 100 hiljada, koje kompanija duguje radnicima, po 500 eura za njih 200, blokirano na inicijativu NVO sa obrazloženjem da se ne dozvoli prodaja objekata, jer se navodno ne zna da li će se tu graditi apartmansko naselje. To je priča koju ne želim da komentarišem, radi se o dijelu mojih klijenata koji su poslednjih 100 hiljada, koje je trebalo naplatiti prodajom placa, blokirali. Javnost je upoznata sa time, ali dešava se i to. Nikada nisam čuo da povjerilac blokira sebe u izvršnom postupku – objasnio je Pejović.
Podsjeća da su radnici uz pomoć dva sindikata uspjeli da naplate nekoliko miliona eura u sudskim presudama, ali da i dalje ima radnika koji ne mogu u zasluženu penziju, jer je izvršitelj blokiran.
Ta NVO formirana je, kako navodi Pejović, nakon što je pravosnažno i u korist radnika postalo preko 100 presuda Osnovnog, Privrednog, Višeg i Vrhovnog suda.