Парламентарци и новинари из региона за промјену медијског законодавства

Представници парламената и новинарских удружења из четири државе западног Балкана; Црне Горе, Србије, Сјеверне Македоније и Босне и Херцеговине, на јучерашњем сусрету у Парламентарној скупштини БиХ установили су да је неопходно да дође до унапређења медијског законодавства у земљама региона.

То је оцијењено на регионалној интерпарламентарној конференцији „Унапређење медијског законодавства у Црној Гори, Сјеверној Македонији, Србији и Босни и Херецеговини“. Тема сусрета је Декларација из Скопља, важност дијалога између парламената и новинарских удружења и организација, као и унапређењу медијске легислативе.

Предсједник Синдиката медија Црне Горе, Радомир Крачковић, казао је да је од усвајања Декларације у Скопљу у новембру прошле године у Црној Гори је остварен напредак који је директан резултат започете сарадње, и подсјетио на иницијативу коју је СМЦГ поднио, заједно са осам других организација које се баве медијима, у циљу измјена Кривичног законика.

-Измјене овог документа прихватиле су и Скупштина и Влада, а на самом крају прошле године усвојене су измјене којима су повећане казне за најтеже случајеве напада на новинаре. Оно што нам је веома важно је то да су посланици једногласно усвојили ове измјене чиме су коначно показали висок ниво сензибилитета за један од највећих проблема у медијској сфери. Дубока политичка поларизација и сада већ политичка блокада у Црној Гори тада се није одразила на ово питање него су све партије биле јединствене да се нешто конкретно мора радити, нагласио је Крачковић.

Охрабрен овим резултатом, СМЦГ је ушао у процес измјене медијских закона као и у израду прве Медијске стратегије у Црној Гори која треба да обезбиједи оквир за побољшање стања у медијима али и положаја новинара и медијских радника до 2026, истакао је Крачковић.

-Планиране су и измјене кровних медијских закона, али иако су нацрти ових закона завршени, још није почела јавна расправа. Синдикат медија ће наставити сарадњу и директне контакте са политичарима како би заговарао даља побољшања медијског законодавства. Вјерујемо да су ово ствари око којих се сви можемо окупити јер је то неопходан предуслов за даље јачање слободе медија али и професионалних стандарда на којима политичари често инсистирају, нарочито када их медији критикују, па чак и кад је то оправдано. Ово је прилика да и сами допринесу да имамо одговорно и објективно новинарство и вјерујемо да је заједно нећемо пропустити, закључио је Крачковић.

Предсједник Удружења БХ новинари Марко Дивковић нагласио је да новинари у БиХ раде под великим политичким, економским и безбједносним притиском. Предсједник Независног удружења новинара Србије Жељко Бодрожић подсјетио је да су се парламентарци и новинари обавезали ће заједно радити на побољашњу медијске легислативе да би се допринијело медијским слободама и сигурности новинара у складу са ЕУ интеграцијским процесима. То би, како је рекао, требало да доведе до веће слободе изражавања у нашим земљама. Посланица и чланица одбора за културу и информисање Народне скупштине Србије Татјана Манојловић истакла је да нема слободног друштва без слободних медија. Представник Удружења новинара Македоније Милан Спировски закључио је да су БиХ, Србија, Црна Гора и Македонија показале проактиван приступ за промјену медијске регулативе и то годину дана након потписивања Декларације у Скопљу.

Планирано је да се у дијалог, у наредном периоду, поред Црне Горе, Србије, Босне и Херцеговине и Сјеверне Македоније, укључе и друге државе региона.

Извор: Агенција ФЕНА/Синдикат медија Црне Горе

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here