U Gradskoj galeriji „Josip Bepo Benković“ otvorena je sinoć izložba slika „Atanasije Popović – slikar besmrtnog imena“, kao jedan od programa povodom proslave Dana oslobođenja Herceg Novog i uoči svečanog potpisivanja Sporazuma o bratimljenju sa gradom Trebinjem, koje će biti upriličeno danas u foajeu Dvorane Park, u 18 časova.
Slike hercegovačkih, dalmatinskih i bosanskih krajolika, mrtva priroda, motivi iz svakodnevnog života i portreti najviše su zastupljeni na djelima prvog akademskog slikara iz Trebinja Atanasija Popovića.
Otvaranju izložbe je prisustvovao konzula Republike Srbije u Herceg Novom Mićo Rogović.
Na otvaranju govorile su direktorica Galerije Josip Bepo Benković – Herceg Novi Gordana Krunić, direktorica Muzeja Hercegovina Ivana Grujić i kustos izložbe Tamara Rajković.

Direktorica galerije Gordana Krunić, između ostalog, zahvalila se Muzeju Hercegovina iz Trebinja, koji je ustupio slike, čija je postavka upriličena u Gradskoj galeriji.
– Postoji izuzetno dobra saradnja sa Muzejom Hercegovina. Sjećamo se prošle godine izložbe Mirka Kujačića. Ova izložba je upriličena povodom Dana grada Herceg Novog 28. Oktobra. Od 21. oktobra, od danas, Herceg Novi i Trebinje biće i zvanično bratski gradovi. Izložba je i dokaz da saradnja dva grada koje ni državna granica ne sprečava da pokažu da na svim poljima mogu, žele i treba da budu zajedno. Kultura ne poznaje granice, što je i za svog života iskusio i pokazao i Atanasije Popović. Rođeni Trebinjac, pripadao je prvoj akademskoj, školovanoj generaciji bosanskohercegovačkih umjetnika, istakla je Krunić.
Atanasije Popović studirao je u Beču gdje ga je zatekao i Prvi svjetski rat, poslije kojeg se vraća u domovinu. Jedno kraće vrijeme boravio je u Đakovu, a zatim se najviše zadržava u Dubrovniku, gdje je proveo poslednje godine života.
Najavljujemo veliki događaj koji će se desiti između naša dva grada, kazala je na otvaranju izložbe direktorica Muzeja Hercegovina Ivana Grujić:
– Ono što smo se prošle godine dogovorili, predstavljajući Mirka Kujačića, ostvarujemo sada. Zbirka Atanasija Popovića je jedna u nizu naših legata. Kao muzej smo imali sreću jer je sama ideja o osnivanja potekla od Jovana Dučića, koji je svoju kolekciju 1935. godine poslao iz Rima u Dubrovnik, pa u Trebinje, planirajući da otvori Muzej u svom rodnom gradu. Otvoren je 1952. godine. Ovu zbirku nama je poklonio brat Atanasija Popovića,farmaceut u Sarajevu. Nakon 20 godina od smrti, Atanasija Popovića 1968. godine, održana je jedna retrospektivna izložba u Sarajevu, Trebinju i Dubrovniku. Mi smo ponosni što smo 2018. godine uspjeli na 70 godina od smrti Atanasija Popovića, da ponovo u Trebinju napravimo retrospektivnu izložbu koju su činila djela iz Umjetničke galerije Dubrovnik, Srpske crkvene opštine Dubrovnika i iz Umjetničke galerije iz Sarajeva. Ponovo su se sastali Dubrovnik, Sarajevo i Trebinje u Atanasijevom rodnom gradu. Potpisivanje o bratimljenju je samo formalni dokaz o bratstvu između Herceg Novog i Trebinja i sasvim je prirodna da smo večeras sa vama da dijelimo proslavu Dana grada, navela je, između ostalog, Grujić.
O značajnom slikaru besmrtnog imena – govorila je kustos izložbe Tamara Rajković:
-Velika je radost što Muzej Hercegovina predstavlja, djela Atanasija Popovića,koji je jedan od prvih školovanih slika hercegovačkih i jedan od prvih akademskih slikara Trebinja. Atanasije Popović rođen je u trgovačkoj porodici. Ljubav prema crtežu presudno je uticao dolazak Marka Gregovića, paštrovskog ikonopisca dolazi u Trebinje da oslikava ikonostas Sabornog hrama i tu je Atanasije savladao ikonopisanje, podsjeća, između ostalog, Rajković.
Najranija djela ovog vrsnog umjetnika pokazuju uticaj bečkog akademizma, dok u kasnijim godinama Atanasije formalno usvaja impresionizam.
Uglavnom je radio ulja na platnu, a izrazito talentovan bio je u crtežu. Izložba je nastala u saradnji Gradskog muzeja „Mirko Komnenović i galerije Josip Bepo Benković“ i Muzeja „Hercegovine“ Trebinje.