Predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti u Opštini Herceg Novi nastavljaju sa konsultacijama sa najvišim državnim rukovodstvom, u cilju razmatranja modela kako doći do najboljeg rješenja za Bolnicu Meljine. Opcija je i nova bolnica, jer sudski postupci oko Bolnice i kompleksa Meljine, mogu da potraju decenijama. Ocjena je da nema vremena za čekanje i da Bolnica ne smije biti zatvorena ni jedan dan.
– Moramo imati spremno više scenarija, samo da obezbjedimo osnovnu zdravstvenu uslugu našim sugrađanima, kazao je predsjednik Skupštine Opštine Herceg Novi Ivan Otović, gostujući u emisiji Novsko jutro.
Uvjeren je da je situacija vezana za Bolnicu Meljine, mnogo bolja nego što je bila tri sedmice unazad i da su sa predstavnicima Vlade na putu da pronađu i srednjoročno rješenje za ovo, od životne važnosti, pitanje za Novljane:
– Vuk Kadić, koji se nalazi na čelu Fonda zdravstva Crne Gore, iznio je uvjerenje da će država Crna Gora preuzeti Bolnicu Meljine. To je kasnije potvrdio i premijer Dritan Abazović i neki ministri u Vladi Crne Gore. Mi smo dobili potvrdu da će to biti završeno u nekoliko narednih sedmica. Svjesni smo situacije u Bolnici Meljine, znamo da zaposleni imaju mnogo manja primanja, nego njihove kolege u sistemu javnog zdravstva, da se stalno suočavaju sa brojnim izazovima, vezanim za nabavku osnovnih materijala za rad, za grijanje i svega onoga što je potrebno da bi Bolnica funkcionisala. Takođe, smo i svjedoci da sudstvo i tužilašto u Crnoj Gori ne funkcioniše kako treba, oni su relikti starog režima. Potrebno je mnogo toga da se uradi da bi riješili pitanje Bolnice Meljine. Vjerujem da smo na dobrom putu. Opština Herceg Novi se istinski založila, da jasno predočimo našu poruku vlastodršcima u Podgorici, da shvate da se ne može, tek tako odnositi prema Herceg Novom. Nismo uspjeli – dok se ne nađe modus da Bolnica Meljine postane respektabilna ustanova, koja će biti na ponos svih nas, da svi zaposleni, napokon, dobiju plate kakve zaslužuju i u budućnosti da se tu zaposli još kadra. Jedino, kao grad možemo da prosperiramo, zajedno sa Bolnicom. Mnogo puta se na protestima i na našim javnim nastupima moglo da čuje, da se ovaj grad bez funkcionalne Bolnice, ne može razvijati. Ne može ni da opstane, poručio je Otović.
Od prvog protesta išlo se u dva koraka, kroz institucionalni i vaninstitucionalni pritisak. Vaninstitucionalni se ogledao u vidu protesta i blokade graničinog prelaza Debeli brijeg.
– Institucionalno smo imali niz sastanaka sa predstavnicima svih relevantnih ministarstava i sa premijerom Abazovićem. Nastavljamo i dalje konsultacije sa najvišim državnim rukovodstvom, vjerujući da će oni shvatiti da nema vremena za čekanje. Ne isključuje se ni gradnja nove bolnice, znajući da sudski procesi vezani za Bolnicu i kompleks Meljine, mogu potrajati više godina. Moramo imati spremno više scenarija, samo da obezbjedimo zdravstvenu uslugu našim sugrađanima.
Pokazali smo ovaj put da smo i koalicija na vlasti, uz podršku opozicije, stali u zaštitu Bolnice Meljine.
Postoji pet aktivnih sudskih procesa vezanih za Bolnicu i kompleks Meljine, koji mogu da potraju decenijama. Ne znamo šta će biti sa Bolnicom i samim zemljištem. Ovo je samo jedan od scenarija, dok se ne izgradi nova, postojeća Bolnica mora da funkcioniše. Ne smijemo dopustiti da ni jedan dan bude zatvorena Bolnica u Meljinama. Zato će i ovaj pritisak i komunikacija sa Vladom ili ovom, ili bilo kojom narednom, biti nastavljena, potvrdio je Otović.