ОПАО КРЕДИТНИ РЕЈТИНГ ЦРНЕ ГОРЕ

Фото: илустрација

Лоше стање у јавним финансијама, продубљено ковид кризом, условило је смањење оцјене кредитног рејтинга Црне Горе са Б+/Б на Б, уз стабилне изгледе, оцјена је кредитне агенције Standard & Poor’s.

Такође, да на вријеме није обезбијеђен новац на међународном тржишту за финансијску стабилност државе, Црна Гора би до њега сада тешко дошла, због чега би каматна стопа била значајно већа, саопштено је из Министарства финансија и социјалног старања.

– Још једном је потврђено да је била успјешна емисија обвезница крајем прошле године, по условима који су најповољнији за једну државу са Б кредитним рејтингом – сматрају у овом Владином ресору.

У Извјештају је процијењено да је пад црногорске економије у 2020. години износио 15,5%, првенствено усљед значајног пада у сектору туризма. Аналитичари ове агенције сматрају да ће у сектору туризма доћи до постепеног опоравка, уз глобални напредак у вакцинацији.

Осим тога, процјењује се да ће нето дуг опште државе износити у просјеку нешто испод 80% БДП-а у средњем року, док је по наводима ове агенције процијењено да је дефицит прошле године износио 10,5% БДП-а и да ће се постепено смањивати на 3% БДП-а до 2023. године.

У извјештају је наведено да је Црна Гора акумулирала значајне новчане резерве путем претфинансирања и процјењује се да су оне довољне за покривање свих предстојећих исплата по основу дуга у 2021. години.

Повољан однос Црне Горе са међународним финансијским институцијама и тренутно велика ликвидност државе држе под контролом краткорочне притиске у контексту њених све већих потреба за финансирањем.

Црна Гора остаје изложена ризицима у вези са платним билансом и дефицитом текућег рачуна. Токови СДИ показали су еластичност у 2020. години, са значајним СДИ од 10% БДП-а, подржавајући текуће инвестиције. Очекује се да ће СДИ у просјеку износити 10% БДП-а годишње у периоду од 2021. до 2023. године, у  складу са историјским трендовима.

У Извјештају је наведено да би до побољшања рејтинга могло доћи ако се фискални изгледи Црне Горе побољшају у поређењу са очекивањима у основном сценарију ове агенције. То би могао бити случај ако се у туристичком сектору постигне бржи опоравак и подстакне већи раст, уз јачање буџетских резултата Црне Горе и платног биланса.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here