Одржане консултације у Херцег Новом – родитељи исказали ставове и сугестије о систему образовања

Удружење Родитељи, у оквиру пројекта “Квалитетно образовање за сву дјецу, у сали Скупштине Општине Херцег Нови организовало је консултације са родитељима о образовном систему. Родитељи су између осталог указали су на прекобројне групе у вртићима, дефицит кадра, али и питали да ли су у плану измјене уџбеника.

Пројекат “Квалитетно образовање за сву дјецу“, Удружење Родитењи реализује у сарадњи са Министарством просвјете, науке и иновација, УНИЦЕФ-ом, Европском унијом и Фонд УН за изградњу мира. Планираним консултацијама претходио је и упитник у оквиру којег је више од пет и по хиљада родитеља/старатеља из цијеле Црне Горе, исказало ставове и сугестије о систему образовања.

Према ријечима извршне директорице Удружења Родитељи, Кристине Михаиловић оно што је специфично за херцегновску општину, а на шта су родитељи указали, је да не постоји школа у Игалу, да нема довољно просторних капацитета, да су вртићке јединице доста удаљене од мјеста боравка дјеце, те да су  групе превелике као и да нема довољно васпитача.

-Оно што је свеобухватно и што се не односи само на Херцег Нови већ и на остале општине је чињеница да градиво није примамљиво дјеци нити довољно разумљиво, да се учи много ствари које дјеца нити усвајају, нити умију да примјене, да су програми преобимни, као ни да уџбеници нису прилагођени узрасту. За смјерове стручних средњих школа нема уџбеника, као и да родитељи морају пуно да уче са дјецом, казала је Михаиловић и додала да је очекивала веће присуство родитеља с обзиром на то да није мали број њих који се пријавио да ће присуствовати.

Сви предлози и коментари са консултација биће достављени Министарству просвјете, науке и иновација, али и Савјетодавном одбору иницијативе “Квалитетно образовање за сву дјецу у Црној Гори“, које је задужено за планирање реформе и Стратегије образовања од 2025-2035. године.

-Веома нам је битно да добијемо све инпуте и сугестије и од наставника, дјеце и родитеља како би заједно створили најбоље услове за дјецу,  казала је начелница дирекције за унапређење квалитета у предшколском и основном образовању Весна Пејовић.

Александра Куч из Дирекције за инклузивно образовање и васпитање казала је да им је циљ да створе што инклузивније друштво.

-Тако ћемо изграђивати код дјеце социо – емоционалне вјештине и јачати праве и моралне вриједности. То ће бити даљи циљ наше свеобухватне реформе и стратегије, казала је Куч.

Секретарка за културу и образовање Општине Херцег Нови Ана Замбелић Пиштало казала је да је неупитно да Херцег Новом недостаје једна основна школа о којој се дуго времена говори и да очекује да тај проблем коначно буде ријешен. Подсјетила је и на сервисе које пружају ученицима и студентима.

-Један се односи на посебну подршку талентованим ученицима. Имамо посебну буџетску линију са које финансирамо различита додатна усавршавања талентованим ученицима. Обезбјеђујемо бесплатан превоз, онај дио који не обезбјеђује министарство. Од ове године имамо сервис да плаћамо 50 % трошкова за боравак другог дјетета у вртићу. Постоји и буџетска линија која није довољно разрађена, али биће у наредном периоду кроз посебан Правилник, а то је куповина школског прибора који ми иначе купујемо ученицима првог разреда, али ће сада бити додатно разрађена, казала је Замбелић Пиштало.

Као родитељ, Замбелић Пиштало, сматра да су дјеца негдје измакнута из ваннаставних активности и да је градиво преоптерећено, а у последњих 20 година је, како је рекла, питање и да ли имамо кадровске потенцијале када је ријеч о природним наукама.

-Ми смо  недавно усвојили ЛАП за младе и из тог истраживања имамо главне препоруке које се односе на дефицитаран кадар који се образује у стручним школама. Оно што је похвално је да смо у претходне двије године отворили ново усмјерење здравственог техничара, а онда наилазимо на проблеме кадрова који ту дјецу уче, али и недостатак литературе. Имате и смјерове водоинсталатер и фризер, али недостају још нека усмјерења. Примарно мислим на визију ове локалне управе да  има средњу поморску школу или факултет, јер историја поморства у овом граду и задужбина која је основана управо за школовање младих помораца су предуслови који гарантују да би овај град требало да има поморску школу, казала је Замбелић Пиштало и подсјетила да су давних година измјештена учитељска, поморска и ликовна школа из Херцег Новог.

Потпредсједница Скупштине Драгана Станишић казала је да сматрају да је улога локалне самоуправе у креирању образовног система од великог значаја, јер познају специфичности школа и вртића.

-Подршка коју као општина пружамо сфери образовања темељи се на чињеници да је једино квалитетно образовање кључ успјеха сваке заједнице. Трудићемо се да допринесемо унапријеђењу и креирању новог образовног система који ће бити инклузивнији и доступан свој дјеци. У сарадњи са министарством просвјете и иновација, организацијама Родитељи и УНИЦЕФ радићемо на томе да наша дјеца добију савремено, квалитетно и прилагођено образовање њиховом развоју, казала је Станишић.

Консултације са родитељима о образовању у наредном периоду биће одржане у Никшићу, Бијелом Пољу и Бару.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере