Udruženje Roditelji, u okviru projekta “Kvalitetno obrazovanje za svu djecu, u sali Skupštine Opštine Herceg Novi organizovalo je konsultacije sa roditeljima o obrazovnom sistemu. Roditelji su između ostalog ukazali su na prekobrojne grupe u vrtićima, deficit kadra, ali i pitali da li su u planu izmjene udžbenika.
Projekat “Kvalitetno obrazovanje za svu djecu“, Udruženje Roditenji realizuje u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, UNICEF-om, Evropskom unijom i Fond UN za izgradnju mira. Planiranim konsultacijama prethodio je i upitnik u okviru kojeg je više od pet i po hiljada roditelja/staratelja iz cijele Crne Gore, iskazalo stavove i sugestije o sistemu obrazovanja.
Prema riječima izvršne direktorice Udruženja Roditelji, Kristine Mihailović ono što je specifično za hercegnovsku opštinu, a na šta su roditelji ukazali, je da ne postoji škola u Igalu, da nema dovoljno prostornih kapaciteta, da su vrtićke jedinice dosta udaljene od mjesta boravka djece, te da su grupe prevelike kao i da nema dovoljno vaspitača.
-Ono što je sveobuhvatno i što se ne odnosi samo na Herceg Novi već i na ostale opštine je činjenica da gradivo nije primamljivo djeci niti dovoljno razumljivo, da se uči mnogo stvari koje djeca niti usvajaju, niti umiju da primjene, da su programi preobimni, kao ni da udžbenici nisu prilagođeni uzrastu. Za smjerove stručnih srednjih škola nema udžbenika, kao i da roditelji moraju puno da uče sa djecom, kazala je Mihailović i dodala da je očekivala veće prisustvo roditelja s obzirom na to da nije mali broj njih koji se prijavio da će prisustvovati.
Svi predlozi i komentari sa konsultacija biće dostavljeni Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, ali i Savjetodavnom odboru inicijative “Kvalitetno obrazovanje za svu djecu u Crnoj Gori“, koje je zaduženo za planiranje reforme i Strategije obrazovanja od 2025-2035. godine.
-Veoma nam je bitno da dobijemo sve inpute i sugestije i od nastavnika, djece i roditelja kako bi zajedno stvorili najbolje uslove za djecu, kazala je načelnica direkcije za unapređenje kvaliteta u predškolskom i osnovnom obrazovanju Vesna Pejović.
Aleksandra Kuč iz Direkcije za inkluzivno obrazovanje i vaspitanje kazala je da im je cilj da stvore što inkluzivnije društvo.
-Tako ćemo izgrađivati kod djece socio – emocionalne vještine i jačati prave i moralne vrijednosti. To će biti dalji cilj naše sveobuhvatne reforme i strategije, kazala je Kuč.
Sekretarka za kulturu i obrazovanje Opštine Herceg Novi Ana Zambelić Pištalo kazala je da je neupitno da Herceg Novom nedostaje jedna osnovna škola o kojoj se dugo vremena govori i da očekuje da taj problem konačno bude riješen. Podsjetila je i na servise koje pružaju učenicima i studentima.
-Jedan se odnosi na posebnu podršku talentovanim učenicima. Imamo posebnu budžetsku liniju sa koje finansiramo različita dodatna usavršavanja talentovanim učenicima. Obezbjeđujemo besplatan prevoz, onaj dio koji ne obezbjeđuje ministarstvo. Od ove godine imamo servis da plaćamo 50 % troškova za boravak drugog djeteta u vrtiću. Postoji i budžetska linija koja nije dovoljno razrađena, ali biće u narednom periodu kroz poseban Pravilnik, a to je kupovina školskog pribora koji mi inače kupujemo učenicima prvog razreda, ali će sada biti dodatno razrađena, kazala je Zambelić Pištalo.
Kao roditelj, Zambelić Pištalo, smatra da su djeca negdje izmaknuta iz vannastavnih aktivnosti i da je gradivo preopterećeno, a u poslednjih 20 godina je, kako je rekla, pitanje i da li imamo kadrovske potencijale kada je riječ o prirodnim naukama.
-Mi smo nedavno usvojili LAP za mlade i iz tog istraživanja imamo glavne preporuke koje se odnose na deficitaran kadar koji se obrazuje u stručnim školama. Ono što je pohvalno je da smo u prethodne dvije godine otvorili novo usmjerenje zdravstvenog tehničara, a onda nailazimo na probleme kadrova koji tu djecu uče, ali i nedostatak literature. Imate i smjerove vodoinstalater i frizer, ali nedostaju još neka usmjerenja. Primarno mislim na viziju ove lokalne uprave da ima srednju pomorsku školu ili fakultet, jer istorija pomorstva u ovom gradu i zadužbina koja je osnovana upravo za školovanje mladih pomoraca su preduslovi koji garantuju da bi ovaj grad trebalo da ima pomorsku školu, kazala je Zambelić Pištalo i podsjetila da su davnih godina izmještena učiteljska, pomorska i likovna škola iz Herceg Novog.
Potpredsjednica Skupštine Dragana Stanišić kazala je da smatraju da je uloga lokalne samouprave u kreiranju obrazovnog sistema od velikog značaja, jer poznaju specifičnosti škola i vrtića.
-Podrška koju kao opština pružamo sferi obrazovanja temelji se na činjenici da je jedino kvalitetno obrazovanje ključ uspjeha svake zajednice. Trudićemo se da doprinesemo unaprijeđenju i kreiranju novog obrazovnog sistema koji će biti inkluzivniji i dostupan svoj djeci. U saradnji sa ministarstvom prosvjete i inovacija, organizacijama Roditelji i UNICEF radićemo na tome da naša djeca dobiju savremeno, kvalitetno i prilagođeno obrazovanje njihovom razvoju, kazala je Stanišić.
Konsultacije sa roditeljima o obrazovanju u narednom periodu biće održane u Nikšiću, Bijelom Polju i Baru.