Povodom Međunarodnog dana pismenosti, koji se obilježava danas, u hercegnovskoj gradskoj biblioteci i čitaonici održana je panel diskusija na temu „Pismenost nekad i sad“. u znak proslave ovog datuma, danas je omogućeno besplatno učlanjenje u biblioteku i produženje godišnje pretplate.
Pismenost se često smatra osnovnim kriterijum za upis djece u školu, a ustvari, uvođenje u svijet pismenosti je čitav proces, smatra vaspitačica Svetlana Jagnjić.
Kada je riječ o pismenosti jedna od prvih asocijacija svakog covjeka je učitelj, odnosno, učiteljica osnovne škole, jer ima temeljnu ulogu postavljanja osnova na kojem se razvija buduće znanje, kazala je učiteljica Vesnica Rašajski.
U Crnoj gori je trenutno oko 8000 nepismenih što je 1,5 odsto od ukupnog stanovnistva, a riječ je o osobama starijim od 62 godine. Zabrinjava i podatak da je značajan procenat učenika čije je obrazovanje ispod prosjeka, smatra profesorica Tamara Komar.
Govorio je i mr Đorđe Malavrazić koji je naglasio fenomen nepismenosti i određene stigmatizacije takvih ljudi.
Student Danilo Marić istakao je da jezik naših prostora od drugih razlikuje činjenica da je značajno bogatiji po broju sinonima. Preko onlajn platforme u diskusiji je učestovala i magistar Jelena Petrovska, programska direktorica Univerzitetske biblioteke u Bitolju. Naglasila je da je, prema podacima UNESKO-A, u svijetu preko 16 odsto nepismenog stanovinstva starijeg od 15 godina, što je otežavajuća okolnost ukoliko se teži savremenom društvu.
Domaćin i moderator bila je Jelena Đonović.