Održana edukativna radionica podrške društvenom preduzetništvu mladih

NVO Centar za omladinsku edukaciju u saradnji sa Sekretarijatom za kulturu i obrazovanje, u okviru projekta Evropska omladinska kartica, organizovao je u Omladinskom centru edukativnu radionicu „Biznis logika i kreacija ideja”.

Radionica „Biznis logika i kreacija ideja” bila je prilika da se hercegnovski srednjoškolci upoznaju sa time, šta jedan biznis čini društveno-odgovornim,  kao i da dobiju smjernice kako da kreiraju i do kraja maja, prijave svoju ideju na Social Impact Award (SIA) takmičenje.

Paralelno sa edukacijom sprovodi se najveći evropski program SIA podrške društvenom preduzetništvu mladih, kazala je Jelena Kavarić, nacionalna koordinatorka programa Social Impact Award (SIA), koja je vodila edukativnu radionicu:

Jelena Kavarić

– Drago mi je što smo danas u Herceg Novom i što govorimo o društvenom preduzetništvu. Projekat Evropska omladinska kartica (EYCA) se u Crnoj Gori sprovodi od 2018. godine. Potrudili smo se da kroz širi spektar tema pokrijemo sva interesovanja mladih u tri crnogorske regije. Na red je došlo i društveno preduzetništvo mladih. Bavimo se temom, ali sa drugačijeg aspekta, jer često mladima bude konfuzno kada se govori o biznis logici i planiranju, još kada se to upodobi sa društvenim preduzetništvom, objašnjava Kavarić.

Sa polaznicima je kroz interaktivni rad, bilo riječi o kreiranju biznis ideje u procesu društvenog preduzetništva:

– Tek na kraju kada dođemo do krajnjeg ishoda, znaju da su kreirali jednu društveno odgovornu ideju. Suštinski, pored Evropske omladinske kartice, sprovodimo i projekat Social Impact Award, koji predstavlja najveći program podrške društvenog preduzetništva mladih, tako da smo 27. marta raspisali  prijave za ovaj program i one će biti zatvorene 31. maja. Znači, da svi mladi od 15 do 30 godina imaju mogućnost da se prijave svojom idejom. Gledali smo da, u potpunosti, olakšamo taj proces prijavljivanja, baš iz razloga što mlada osoba uopšte, ne mora da poznaje koncepcije biznis plana, ocjenjuje Kavarić.

Edukativna radionica

Kroz kreiranje biznis plana, cilj je da mlada osoba prepozna probleme u društvenoj zajednici:

– Važno je da  kreira neko određeno rješenje, koje kasnije može da se pretvori u održivi biznis plan. Tokom jula odabraćemo 10 finalnih timova, a trebalo bi da kroz rad sa mentorima, koji dolaze iz oblasti preduzetništva, kreiraju održive biznis planove, kako bi nakon septembra, dobili ideje mladih ljudi. Te ideje mogu da se razvijaju i ožive kroz mentorsku podršku i finansijski kapital, očekuje ona.

Za period od dvije godine sprovođenja projekta, imali su 100 preduzetničkih ideja, a dvadesetak ih je finansijski podržano i očekuju da će ove godine taj broj biti veći jer srednjoškolci su fokusirani i imaju potencijala i kreativnosti u preduzetničkoj oblasti. Očekuju ju da će iz Herceg Novog doći veći broj ideja Social Impact Award.

Kavarić podsjeća, da se ovaj program sprovodi u 18 država svijeta na tri kontinenta. Omladina iz Crne Gore se pokazala kao izuzetno talentovana i kreativna, a prednjači i po broju osvojenih takmičenja i prvi su u 18 država po broju ideja u odnosu na broj stanovnika.

Inače, projekat Evropska omladinska kartica (EYCA), realizuje se u partnerstvu NVO Centar za omladinsku edukaciju i Ministarstva sporta i mladih, a uz podršku i aktivno učešće Opštine Herceg Novi, koja na godišnjem nivou obezbjeđuje besplatnu distribuciju EYCA kartica za sve mlade na teritoriji lokalne samouprave, kao i realizaciju programa neformalne edukacije u cilju jačanja vještina mladih.

Nakon formalnog završetka društveno odgovornog projekta, učesnicima će biti obezbijeđena podrška partnera na Social Impact Award program, a tri pobjednička tima koja će izabrati stručni žiri i jedan odabran onlajn očekuje i 1.500 eura početnog kapitala za realizaciju ideje, mentorska podrška, kao i prilika da stečena znanja i vještine predstave na internacionalnom SIA Samitu, koji se ove godine održava u Majnhajmu u Njemačkoj.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here