„Превенција насиља над женама са посебним нагласком на заштиту од трафикинга над осјетљивим категоријама”, била је тема округлог стола који је у Сали скупштине Општине Херцег Нови организовао Секретаријат за друштвене дјелатности и међунаородну сарадњу у оквиру кампање 16 дана активизма против насиља над женама.
Бранка Грубор Божовић, савјетница за родну равноправност, истакла је да борба против насиља над женама мора бити приоритет.
-Овај округли сто представља прилику да се пошаље снажна порука да је крајњи тренутак да се прекине са насиљем над женама и дјевојкама и да се покрену нове активности на локалном нивоу у борби против родно заснованог насиља. Борба против насиља над женама мора бити приоритет на свим нивоима друштва, рекла је Грубор Божовић.
У Основном државном тужилаштву евидентиран је знатно већи број предмета када је ријеч о насиљу у породици, чему су допринијеле и прошлогодишње измјена закона, наводи Ристо Стијовић, руководилац Основног државног тужилаштва у Херцег Новом.
-У 2024. години до данашњег дана у Основном државном тужилаштву у Херцег Новом формирано је 60 предмета против 61 лица због кривичног дјела насиље у породици или породичној заједници. У читавој протеклој 2023. години примљене су пријаве против 32 лица, тако да је у овој години до данас поднијето готово дупло више пријава, а до краја године ће овај број сигурно бити већи, каже Стијовић.
Неопходно је интензивније радити на подизању нивоа свијести о насиљу у породици у заједници, како би жртве пријављивале насилнике, сагласан је начелник Одјељења безбиједности Херцег Нови, Драган Контић.
-То је код нас доста изражено и доста присутно. Као једна специфична средина у смислу тих друштвених односа и сигурно се ти случајеви овдје више пријављују него што је то традиционално централни или сјеверни дио Црне Горе. Зато имамо ову бројку. Она није одлика повећаног броја него можда боље едукације и примјене у пракси да су сви ослобођени и да пријављују те случајеве, што је позитивно, каже Контић.
О превенцији насиља над женама са посебним нагласком на заштиту од трафикинга над осјетљивим категоријама детељно су говорили Фана Делија из НВО “Центар за ромске иницијативе” и Славко Милић из Дневног центра “Дефендологија” из Никшића. Центар за ромске иницијативе значајан дио активности фокусира на проблем уговорених бракова, гдје најчешћу препреку у дјеловању представља тужилаштво.
На самом старту Тужилаштво већину случајева одбацује због недостатка доказа, али са друге стране ми имамо проблем да када се пријављују такви случајеви полиција најчешће ради оно што тужилац мисли да треба да се истражује. Ми најчешће имамо овај проблем да приликом пријаве дјечијег уговореног брака да се тада испитује само отац или мајка и дијете. Уколико они кажу да то није истина, а у 90 % случајева родитељи негирају такву пријаву, нама тужилац по аутоматизму одбацује случај, а у пракси се дешава да тај случај постаје јавна тајна, навела је Фана Делија из НВО Центар за ромске иницијативе.
Славко Милић предсједник Дневног центра „Дефендологија“ каже да је од изузетног значаја примјена одређених мјера.
-Оно што смо у пракси видјели јесте да је потребан јако већи прохтјевни приступ службеника полиције. Тај прохтјевни присуп би требало да подразумјева оно што називамо сталним или константним присуством на терену одређених мјера које би полиција требало да има приликом свог оперативног рада. Оно што је такође примјећено да је свакако потребно је проактивни приступ надлежног тужиоца у смислу оних других мјера и радњи, као што су на примјер код неких других кривичних дјела, као што је давање или примање мита, јер и овдје се ради о кривичним дјелима која се дешавају у затвореном кругу, у кругу породице гдје вам нико никада неће рећи “јесте, ми смо узели новац” и због тога неке мјере, као што је мјера тајног надзора и сет неких других мјера које се могу примјенити у том прохтјевном приступу је важан, наглашава Милић.
Општина Херцег Нови од 2007. године учествује у кампањи 16 дана активизма против насиља над женама.