„Prevencija nasilja nad ženama sa posebnim naglaskom na zaštitu od trafikinga nad osjetljivim kategorijama”, bila je tema okruglog stola koji je u Sali skupštine Opštine Herceg Novi organizovao Sekretarijat za društvene djelatnosti i međunaorodnu saradnju u okviru kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.
Branka Grubor Božović, savjetnica za rodnu ravnopravnost, istakla je da borba protiv nasilja nad ženama mora biti prioritet.
-Ovaj okrugli sto predstavlja priliku da se pošalje snažna poruka da je krajnji trenutak da se prekine sa nasiljem nad ženama i djevojkama i da se pokrenu nove aktivnosti na lokalnom nivou u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja. Borba protiv nasilja nad ženama mora biti prioritet na svim nivoima društva, rekla je Grubor Božović.
U Osnovnom državnom tužilaštvu evidentiran je znatno veći broj predmeta kada je riječ o nasilju u porodici, čemu su doprinijele i prošlogodišnje izmjena zakona, navodi Risto Stijović, rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva u Herceg Novom.
-U 2024. godini do današnjeg dana u Osnovnom državnom tužilaštvu u Herceg Novom formirano je 60 predmeta protiv 61 lica zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici. U čitavoj protekloj 2023. godini primljene su prijave protiv 32 lica, tako da je u ovoj godini do danas podnijeto gotovo duplo više prijava, a do kraja godine će ovaj broj sigurno biti veći, kaže Stijović.
Neophodno je intenzivnije raditi na podizanju nivoa svijesti o nasilju u porodici u zajednici, kako bi žrtve prijavljivale nasilnike, saglasan je načelnik Odjeljenja bezbijednosti Herceg Novi, Dragan Kontić.
-To je kod nas dosta izraženo i dosta prisutno. Kao jedna specifična sredina u smislu tih društvenih odnosa i sigurno se ti slučajevi ovdje više prijavljuju nego što je to tradicionalno centralni ili sjeverni dio Crne Gore. Zato imamo ovu brojku. Ona nije odlika povećanog broja nego možda bolje edukacije i primjene u praksi da su svi oslobođeni i da prijavljuju te slučajeve, što je pozitivno, kaže Kontić.
O prevenciji nasilja nad ženama sa posebnim naglaskom na zaštitu od trafikinga nad osjetljivim kategorijama deteljno su govorili Fana Delija iz NVO “Centar za romske inicijative” i Slavko Milić iz Dnevnog centra “Defendologija” iz Nikšića. Centar za romske inicijative značajan dio aktivnosti fokusira na problem ugovorenih brakova, gdje najčešću prepreku u djelovanju predstavlja tužilaštvo.
Na samom startu Tužilaštvo većinu slučajeva odbacuje zbog nedostatka dokaza, ali sa druge strane mi imamo problem da kada se prijavljuju takvi slučajevi policija najčešće radi ono što tužilac misli da treba da se istražuje. Mi najčešće imamo ovaj problem da prilikom prijave dječijeg ugovorenog braka da se tada ispituje samo otac ili majka i dijete. Ukoliko oni kažu da to nije istina, a u 90 % slučajeva roditelji negiraju takvu prijavu, nama tužilac po automatizmu odbacuje slučaj, a u praksi se dešava da taj slučaj postaje javna tajna, navela je Fana Delija iz NVO Centar za romske inicijative.
Slavko Milić predsjednik Dnevnog centra „Defendologija“ kaže da je od izuzetnog značaja primjena određenih mjera.
-Ono što smo u praksi vidjeli jeste da je potreban jako veći prohtjevni pristup službenika policije. Taj prohtjevni prisup bi trebalo da podrazumjeva ono što nazivamo stalnim ili konstantnim prisustvom na terenu određenih mjera koje bi policija trebalo da ima prilikom svog operativnog rada. Ono što je takođe primjećeno da je svakako potrebno je proaktivni pristup nadležnog tužioca u smislu onih drugih mjera i radnji, kao što su na primjer kod nekih drugih krivičnih djela, kao što je davanje ili primanje mita, jer i ovdje se radi o krivičnim djelima koja se dešavaju u zatvorenom krugu, u krugu porodice gdje vam niko nikada neće reći “jeste, mi smo uzeli novac” i zbog toga neke mjere, kao što je mjera tajnog nadzora i set nekih drugih mjera koje se mogu primjeniti u tom prohtjevnom pristupu je važan, naglašava Milić.
Opština Herceg Novi od 2007. godine učestvuje u kampanji 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.