Odluka o uvođenju digitalne kovid potvrde u javnoj upravi odgađa se do izjašnjena Ministarstva pravde o pravnom osnovu za donošenje ove odluke – kazala je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović na konferenciji za medije o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji u zemlji. Ona je na pres konferenciji saopštila da će naredne sedmice u Ministarstvu pravde biti održan sastanak na koji će biti pozvani ombudsman Siniša Bjeković, te zastupnica Crne Gore pri Evropskom sudu za ljudska prava Valentina Pavličić.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić kazao je da je neophodna međuresorska saradnja.
– Poštovanje Ustava je naš primarni zadatak cilj i obaveza i zato smo oprezni sa uvođenjem kovid potvrda u javnoj upravi iako postoje mnogi indikatori da je to neophodno. Zato apelujem na sve da se vakcinišu, preventivni dio je strašno važan, ali moramo razmišljati i u o uvođenju nekih obavezu u borbi sa epidemijom koronavirusom, koja je pristuna u mjeri koja je zabrinjavajuća – naveo je Marić.
Imali su, kako je istakao, čitav set sastanaka u pogledu međuresorske saradnje od kada je mogućnost uvođenja kovid potvrda u javnoj upravi najavljena prvi put prije 15 dana, kazao je on odgovarajući na novinarsko pitanje.
– Nismo još mogli da damo pozitivno mišljenje za uvođenje kovid potvrda u javnoj upravi. U konsultacijama je ocijenjeno da treba da procijenimo rizike da crnogorski Ustav i obaveze koje imamo u pogledu očuvanju prava i ljudskih sloboda damo doprinos da se izborimo sa epidemijom – kazao je Marić.
Borovinić Bojović je precizirala da će nacionalne kovid potvrde biti validne šest mjeseci od druge doze vakcine, te se pozivaju građani da prime treću dozu vakcine.
Osim za ulazak u Crnu Goru, za boravak u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata, za prisustvo svim kulturnim i sportskim događajima – kako na otvorenom i zatvorenom prostoru, Nacionalna digitalna kovid potvrda biće uslov za ulazak i u dječije igraonice (pratnja ili roditelji je moraju imati) i jedna osoba može biti na osam metara kvadratnih, kao i za vjerske objekte, teretane, bioskope, pozorišta, koncertne hale.
Zabrana novogodišnjih koncerata, kako je podsjetila, donesena je ranije.
– Međutim, za dane dočeka Nove godine 31. decembra i 1. januara i božićnih praznika (24. i 25. decembra i 6. i 7. januara) neće važiti vremensko ograničenje rada ugostiteljskih objekata do ponoći. Za stolom će moći više od četiri osobe, pod uslovom da su obezbijeđena četiri metra kvadratna razmaka. Dozvoljen je rad muzičkih izvođača na zatvorenom i otvorenom, uz posjedovanje digitalne kovid potvrde – rekla je Borovinić Bojović.
Predlog je, prema njenim riječima, i da se povećaju kazne za nepoštovanje mjera.