Одлука о увођењу дигиталне ковид потврде у јавној управи одгађа се до изјашњена Министарства правде о правном основу за доношење ове одлуке – казала је министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић на конференцији за медије о актуелној епидемиолошкој ситуацији у земљи. Она је на прес конференцији саопштила да ће наредне седмице у Министарству правде бити одржан састанак на који ће бити позвани омбудсман Синиша Бјековић, те заступница Црне Горе при Европском суду за људска права Валентина Павличић.
Државни секретар у Министарству правде, људских и мањинских права Борис Марић казао је да је неопходна међуресорска сарадња.
– Поштовање Устава је наш примарни задатак циљ и обавеза и зато смо опрезни са увођењем ковид потврда у јавној управи иако постоје многи индикатори да је то неопходно. Зато апелујем на све да се вакцинишу, превентивни дио је страшно важан, али морамо размишљати и у о увођењу неких обавезу у борби са епидемијом коронавирусом, која је пристуна у мјери која је забрињавајућа – навео је Марић.
Имали су, како је истакао, читав сет састанака у погледу међуресорске сарадње од када је могућност увођења ковид потврда у јавној управи најављена први пут прије 15 дана, казао је он одговарајући на новинарско питање.
– Нисмо још могли да дамо позитивно мишљење за увођење ковид потврда у јавној управи. У консултацијама је оцијењено да треба да процијенимо ризике да црногорски Устав и обавезе које имамо у погледу очувању права и људских слобода дамо допринос да се изборимо са епидемијом – казао је Марић.
Боровинић Бојовић је прецизирала да ће националне ковид потврде бити валидне шест мјесеци од друге дозе вакцине, те се позивају грађани да приме трећу дозу вакцине.
Осим за улазак у Црну Гору, за боравак у унутрашњости угоститељских објеката, за присуство свим културним и спортским догађајима – како на отвореном и затвореном простору, Национална дигитална ковид потврда биће услов за улазак и у дјечије играонице (пратња или родитељи је морају имати) и једна особа може бити на осам метара квадратних, као и за вјерске објекте, теретане, биоскопе, позоришта, концертне хале.
Забрана новогодишњих концерата, како је подсјетила, донесена је раније.
– Међутим, за дане дочека Нове године 31. децембра и 1. јануара и божићних празника (24. и 25. децембра и 6. и 7. јануара) неће важити временско ограничење рада угоститељских објеката до поноћи. За столом ће моћи више од четири особе, под условом да су обезбијеђена четири метра квадратна размака. Дозвољен је рад музичких извођача на затвореном и отвореном, уз посједовање дигиталне ковид потврде – рекла је Боровинић Бојовић.
Предлог је, према њеним ријечима, и да се повећају казне за непоштовање мјера.