Од наредне школске године Програм превенције вршњачког насиља

Илустрација (фото: pixabay.com)

Влада Црне Горе је на 44. сједници усвојила Информацију о спровођењу пилот програма за спречавање вршњачког насиља и вандализма у сколама и школским двориштима током 2024/25. године.

Како је саопштено, поред Херцег Новог, Програм ће бити спроведен у Подгорици, Цетињу, Никшићу, Беранама, Бијелом Пољу, Плаву, Гусињу, Рожајама, Будви и Бару.

На основу евиденције Министарства просвјете, науке и иновацаја, током 2024. године, забиљежено је 114 случајева разних облика вршњачког насиља у школама и школским двориштима на територији Црне Горе.

Од укупног броја инцидената 61 случај односио се на вршњачко насиље – физичко, вербално, сајбер насиље у јавно-образовним установама основног образовања док је 53 инцидента регистровано у јавно-образовним установама средњег образовања.

Према истраживању које је спрове Завод за школство у 2023 години, током школске 2022/23. године 17% ученика у школама било је изложено неком облику насиља од стране врашњака и истовремено означава просјечну распрострањености насиља у свим школама у Црној Гори. Насиље у појединим школама распрострањено у проценту 7,5%, а да је у другим школама четири пута веће – 27,3%.

Узорком су обухваћене све општине и све школе у Црној Гори и то 7.364 (61,1%) ученика од 6. до 9. разреда основне школе, 409 (3,4%) ученика трогодишње средње струћне школе, 2.979 (24,8%) ученика четворогодишње средње стручне школе, 1.183 (9,8%) ученика гимназије, док 103 ученика (0,8%) није одговорило на питање коју школу похађају.

Насиље је највише распрострањено међу ученицима основних школа од 6. до 9. разреда (21,9 %), а затим међу ученицима трогодишњих средњих стручних школа (17,7%).

Насиље је најмање распрострањено међу ученицима четворогодишњих школа, од којих у средњим стручним школама -14,8%, а у гимназијама – 13,9%.

Ученици жртве највише трпе вербално насиље (оговарање, лажи, представљање у негативном свјетлу, исмијавање, задиркивање, називање погрдним именима и сл) и социјално насиље (избјегавање, игнорисање, искључивање из круга пријатеља и сл), тј. управо оне облике насиља које ученици сматрају социјално прихватљивим понашањем.

Статистика показује да је током наведеног периода, вршњачко насиље највише изражено у централној регији, у школама у градским срединама, затим сјеверној регији док је број случајева разних облика вршњачког насиља знатно мањи у приградским срединама и приморској регији.

Јавно образовне установе у Црној Гори немају физичко обезбјеђење нити развијен систем превенције  вршњачког насиља. Службе задужене за превенцију немају довољно капацитета да у континуитету реализују  активности које би се односиле на адекватну превенцију вршњачког насиља и заштите школске имовине.

Министарство просвјете науке и иновација је у 2024 години израдило смјернице за поступање  у случајевима вршњачког насиља.

Забрињавајући тренд раста вршњачког насиља, захтијева додатне мјере за унапређење сигурности ученика и неопходност ангажовања лица обучених за спречавање насиља у школама и школским двориштима.

Пилот програм треба да унаприједи заштиту и сигурност ученика у јавно образовним установама за основно и средње образовање на територији Црне Горе.

Период реализације је 12 мјесеци, од којих се 10 односи на спровођење програмских активности на терену, у јавно образовним установама. Праћење програма представља полазну основу за сагледавање резултата реализације.

На основу десетомјесечног програма ће сагледати исходе програма у погледу унапређења сигурности дјеце у основним и средњошколским образовним установама и превенцију вршњачког насиља.

Буџет за финансирање програма процијењен је на износ од 341.000еура за ангажовање 45 обучених за спречавање вршњачког насиља и вандализма у школама.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here