Društvo

Obnovljen spomenik palim borcima u Zelenici

Spomenik u Zelenici, podignut 1985. godine u znak zahvalnosti borcima koji su položili živote za slobodu tokom Drugog svjetskog rata (1941–1945), obnovljen je i dodatno uređen u susret Danu borca koji se obilježava 4. jula..

Spomen-obilježje, koje se nalazi u centru Zelenike, izgrađeno je uz podršku Opštine Herceg Novi i mještana Zelenike, Kuta i Sasovića, koji su zajedno sa lokalnom samoupravom decenijama brinuli o njegovom očuvanju i održavanju, rekao je Ranko Kišić, potomak prvoborca Ilije Kišića i član OBNOR-a.

-U okviru posljednje rekonstrukcije uređen je spomen-park, obnovljen je izgled memorijala, opran je spomenik, obnovljena su slova na njemu, uređeno je zelenilo, a u funkciju je vraćena i česma. Posebno značajan pomak predstavlja postavljanje rasvjete, na koju se, kako je istaknuto, čekalo između deset i petnaest godina. U narednom periodu planirana je i obnova fontane, kao i postavljanje novih klupa, rekao je Kišić.

Ranko Kišić

On je naglasio da je očuvanje ovakvih spomen-obilježja nije samo pitanje zaštite kulturno-istorijskog nasljeđa.

-Naša dužnost je da ovakva spomen obilježja i ubuduće još odgovornije držimo i posjećujemo, jer ona predstavljaju trajni podsjetnik za našu žrtvu naših sugrađana koji su dali svoje živote u borbi protiv fašizma i za slobodu. Njegovo očuvanje nije samo pitanje zaštite kulturno historijskog naslijeđa, već i izraz poštovanja prema vrijednostima antifašizma, mira i zajedništva koji su utkani u temelje savremenog društva, rekao je Kišić.

Spomenik u Zelenici

Realizacija radova ostvarena je u saradnji sa Javnim preduzećem „Komunalno stambeno“ Herceg Novi. Direktorica preduzeća Nataša Tatalović poručila je da će održavanje spomen-obilježja i ubuduće biti jedan od prioriteta.

-Komunalno stambeno će uvijek biti na prvom mjestu kada je u pitanju održavanje spomenika. Sve ono što se od nas tražilo trudili smo se da ispoštujemo. Ovoga puta u pitanju su bili rasvjeta, uređenje zelenila, stavljanje česme u funkciju, pranje spomenika, kao i obnova slova na spomeniku. U tom duhu ćemo nastaviti i ubuduće, jer je to dio našeg redovnog plana i programa i tu smo da odgovorimo na sve potrebe kada je riječ o očuvanju ovakvih lokaliteta, kazala je Tatalović.

Nataša Tatalović

Predsjednik hercegnovskog Odbora Đorđe Zloković, istakao je da su i mještani kao i predsjednik mjesnog odbora Ranko Kišić dali doprinos obnovi, kao i da će u predstojećem periodu posjećivati i druga spomen obilježja i podsjećati na tekovina narodno oslobodilačke borbe.

-Uvjek će živjeti, uvjek će postojati, uvjek ćemo ga posjećivati kao i svake godine ostale spomenike, tako ćemo i ovaj, rekao je Zloković.

Đorđe Zloković

Istaknuto je i da obnova spomenika predstavlja odgovoran odnos prema istoriji, odavanje počasti palim borcima i priliku da mlađe generacije uče o značaju slobode, solidarnosti, pravde i otpora.

Spomenik u Zelenici

Na spomeniku u Zelenici trajno su upisana imena 29 boraca, čime ovo memorijalno obilježje ostaje jedno od važnijih mjesta kulture sjećanja u Herceg Novom.

Slični tekstovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button