Pomorski kapetan Predrag Kuzmanovski, priredio je i objavio fototipsko izdanje brodskog Dnevnika kapetana Iva Vizina, za koji se mislilo da je izgubljen.
Dnevnik je izrađen kao sažeto, ali upečatljivo svjedočanstvo o uspješnom putovanju bokeljskog brika „Splendido“ oko svijeta, od 1852. do 1859.godine.
Originalni brodski dnevnik kapetana Iva Vizina, sada se čuva u Nacionalnoj biblioteci Austrije.
Kuzmanovski je ovaj dokument, koji je izuzetno vrijedan za naše i pomorstvo uopšte, pronašao istražujući istoriju Boke koja se odnosi na pomorstvo.
– Proučavajući materiju o kapetanu Vizinu i još neke stvari, naišao sam u doktorskoj disertaciji jednog austrijskog doktoranta koji se bavio istraživanjem plovidbe oko svijeta austrijskog broda „Novara“ podatke o postojanju ovog dokumenta. „Navara“ je brod koji je oplovio svijet skoro u isto vrijeme kada i „Splendido“. To mi je dalo povoda da potražim Dnevnik u austrijskom arhivu i komuniciram sa ljudima tamo. Taj dokument nije zaveden tako jednostavno kao “Dnevnik Splendida“ ili kao „Dnevnik kapetana Iva Vizina“, već je njegov naziv drugačiji, duži je i ne upućuje odmah da se radi o tom dokumentu pa je moguće da je to razlog zašto ga je bilo teško pronaći i kvalifikovati kao „Dnevnik kapetana Vizina,“ navodi Kuzmanovski.
Ovo djelo prvobitno je bilo dio careve lične biblioteke, a kasnije je postalo dio fonda Austrijske nacionalne biblioteke. Sa stanovišta naše pomorske istoriografije ovaj sažeti dnevnik-album smatrao se izgubljenim, baš kao i oficijelni brodski dnevnik (Ship`s Log) samog brika „Splendido“, koji je 1859. godine predat na proučavanje Centralnoj pomorskoj vladi u Trstu i kasnije odnesen za Beč.
Datum izrade „Dnevnika kapetana Iva Vizina“ je 11. jun 1860. godine. Radi se o rukopisu koji se sastoji od ukrašenih korica i pet listova između kojih su ostavljeni prazni listovi radi zaštite. Dnevnik je po podacima arhiva, izradio Albert Riger, međutim postoji velika mogućnost da ga je napravio jedan drugi slikar – Đuzepe Riger. To će biti predmet daljnih ispitivanja, kaže Kuzmanovski.
-Ovo je Dnevnik kapetana Vizina koji on poklanja austrijskom caru Francu Jozefu I nakon svog putovanja. Ovo nije oficijalni dnevnik broda. Taj dnevnik je predat komisiji koja se kasnije bavila time i proučavala ga u smislu da sagleda detalje u komunikaciji, trgovini i prodaji kako bi unapredili svoju pomorsku trgovinu kasnije. Ovo je dnevnik koji je kapetan Ivo Vizin naručio kod jednog značajnog austrijskog slikara, umjetnika, mislim da se radi o Đuzepe Rigeru koji je prije toga oslikao cijelu istočnu obalu Jadrana i koji je bio dosta poznat u to vrijeme. Mislim da kapetan Vizin angažuje njega kao renomiranog slikara da mu uradi ovaj dnevnik, koji je vizuelno vrlo reprezentativan i prelijep. Kapetan Ivo Vizin ga poklanja austrijskom caru, što je ključni momenat koji odlučuje u dilemi oko toga ko je prvi oplovio svijet . Kada je car dobio ovaj dnevnik, tada ga je pogledao i pročitao sav njegov sadržaj, sve je bilo jasno kome će pripasti titula. Kapetan Vizin dobija počasnu zastavu „Merito Navale“ najveće priznanje u trgovačkoj mornarici toga doba za uspjehe u međunarodnim plovidbama i uspostavljanje veza sa dalekim prekomorskim zemljama.
Ovo djelo donosi nam još jedno vrijedno svjedočanstvo velikih dostignuća naših pomoraca i osvjetljava jednu od najsjajnijih stranica bokeljske pomorske istorije. Iz današnjeg ugla ovo djelo možemo posmatrati kao sjajnu reportažu, ali i kao odličnu marketinšku kampanju i reklamu broda „Splendido“.
-Ovo je i za današnje doba nevjerovatan primjer savršenog marketinga, Pi-AR-a ili prikaz jednog događaja koji je kapetan Vizin napravio, maestralno birajući najboljeg slikara tog vremena, a vidimo i rezultat. Nakon ovoga nije bilo dileme ko je bio najbolji austrougarski navigator tog vremena. Tu imamo i prvu i originalnu sliku broda. Sam dnevnik nije preobiman, on je velikih dimenzija u originalu 60 x 40 cm i sadrži jednu vinjetu koja je urađena kao umjetnički prikaz, koja ima nekoliko opisa događaja, jedan od događaja je borba kapetana Vizina i „Splendida“ sa gusarima, kada su ga napala četiri gusarska broda i on iz te borbe izlazi kao pobjednik. U donjem uglu vinjete je oslikan taj događaj, kaže kapetan Kuzmanovski. Dnevnik sadrži i prevod sa italijanskog cjelokupnog putovanja kao i ime trećeg stalnog člana posade.
Na prvom listu nalazi se ukrašeni naslov „Izvještaj o rutama koje je napravio austrijski brod „Splendido“ duž zapadnih obala Amerike, u vodama Australije, Indije, Kine i Kineskog arhipelaga“ kao i kompozicija ilustracija, sastavljena od nekoliko likovnih prikaza destinacija koje je obišao na svom putovanju. Ovdje se uočavaju motivi kao što su Rt Horn ili vulkan na Filipinima itd. Na drugom listu nalazi se slika samog brika „Splendido“ ispred luke Trst. Ova slika predstavlja autentični prikaz „Splendida“ i otklanja sve nedoumice oko njenih kasnijih reprodukcija. Na sljedećim listovima ovog dokumenta, u dvije kolumne ispisana je hronologija putovanja sa dodatnim informacijama o prevoženom teretu. Na zadnjem listu u desnom donjem uglu je svojeručni potpis autora dokumenta, kapetana Iva Vizina.
-Imamo priliku da vidimo kako je „Splendido“ izgledao iz prve ruke i iz prvog doživljaja slikara Đuzepea Rigera koji to oslikava, navodi Kuzmanovski koji je priredio fototipsko izdanje Dnevnika u nešto manjem formatu 30 h 22 cm.
Ivo Vizin rodio se u Prčanju 1806. godine i školovao u Boki za pomorskog kapetana. Imao je jedrenjak dugačak 30 metara, nosivosti 311 tona. Zvao se “Splendid” i imao je 11 članova posade. Naziv je dobio tako što, kad je kapetan Ivo Vizin ugledao svoj brod prvi put, uzviknuo je „Splendido”, što na italijanskom jeziku znači „Sjajni”. Na tom brodu Ivo Visin je oplovio svijet, a to putovanje je trajalo sedam godina.
Pomorski kapetan Predrag Kuzmanovski, iz Herceg Novog, gdje je završio osnovnu školu, srednju školu u Tivtu i fakultet u Kotoru upoznao je sve tri naše opštine u Boki i ljude iz sva tri grada. Kapetan je duge plovidbe sa preko 20 godina plovidbe na različitim kompanijama i po završetku karijere počeo je da se bavi istorijom Boke koja se odnosi na pomorstvo. Autor je i knjige o Bokelju, kapetanu Stevanu Vukotiću – prvom Srbinu koji je oplovio svijet.
Dnevnik kapetana Iva Visina uskoro će biti predstavljen u Herceg Novom, Kotoru i Tivtu, a ova publikacija se može kupiti u Knjižari “So” u Herceg Novom .