НОВСКИМ РИБАРИМА ПРЕДСТАВЉЕНИ УСЛОВИ ЗА ДОДЈЕЛУ БЕСПОВРАТНИХ СРЕДСТАВА

У Великој сали Општине Херцег Нови промовисан је пројекат Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде  о могућностима инвестирања професионалних рибара у нове бродове, у оквиру МИДАС 2 пројекта.

Представници Директората за рибарство, Дениз Фрључкић, Игор  Вујовић и Нађа Вушуровић  одржали су промоцију Оперативног приручника за додјелу бесповратних средстава за инвестиције у нове риболовне пловне објекте у Општини Херцег Нови.

МИДАС 2 пројекат институционалног развоја и јачања пољопривреде је пројекат финансиран од стране Свјетске банке и усмјерен је на јачање црногорске пољопривреде и рибарства.

Током јавне кампање отворена је дискусија са професионалним рибарима, гдје су могли да отклоне све недоумице које имају везано за процедуре, уз напомену да су им на располагању службеници Директората за рибарство током трајања реализације.

Јавни позив за додјелу бесповратних средстава биће објављен 15. јула 2021. године и трајаће до 15. септембра 2021. године до 15 часова. Неблаговремено поднесене захтјеве неће разматрати.

Захтјев за одобравање инвестиције са пратећом документацијом се подносе искључиво поштом на адресу Директората за рибарство.

Висина подршке рибарима износи 80% од укупне прихватљиве инвестиције (укључујући ПДВ и царину). Минимални износ планиране инвестиције је 15.000 еура, док је максимални износ планиране инвестиције до 400.000 еура.

У Оперативном приручнику су дате детаљне информације о условима и процедури реализације пројекта.

Додатне информације могу се добити у канцеларији Директората за рибарство и на контакт телефон:

020 482 270.

Мидас два пројекат има циљ да јача црногорско рибарство.

Новске рибаре је интересовало који су услови за увоз пловних објеката.

Питање рибара је било да ако се брод, рецимо, набави у Канади, да ли се покривају трошкови транспорта?

Одговорено је, између осталог, да се „покривају“ сви трошкови транспорта, ПДВ , царине, све до регистрације.Трошкове регистрације, осигурање, уговор о преносу плаћају осигураници, власници пловила. Пловило подлијеже царинском укњижењу. Трошкове који признају су на истој фактури и износе до 80 одсто  од укупне цијене. У захтјеву за одобрење инвестиције Министарству, они који конкуришу морају да наведу укупне трошкове и зато је потребно да у наредна три мјесеца се консултују и прикупе неопходну документацију по јавном позиву. Такође, представници Удружења рибара, могу да посјете колеге у Хрватској, Италији или Грчкој, како би сагледали њихова искуства за набавку опреме и бродова.  У набавци рибарских бродова подразумијева се и уградња електронских уређаја, како би комплетно пловило било у функцији.

За све недоумице, информације и појашњења процедура  рибари могу да се обрате Директорату за рибарство Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Савјетник у Директорату за рибарство Министарства пољопривреде, шумарства и водопирвреде Игор Вујовић казао је да у свим приморским општинама постоји велико интересовање за МИДАС 2 пројекат.

Он је рибарима објаснио хоризонталну тереснку контролу, коју ће обављати Директорат, а која је, како је казао, организована у три фазе.

– Kод контроле у раној фази ћемо, прије одобравања инвестиције изаћи на терен и провјерити да ли је ваш риболовно-пловни објекат функционалан. Након тога иде редовна контрола за вријеме реализације инвестиције, а након набавке риболовно-пловног објекта котролисаћемо све то што се набави, односно, да ли је то функционално и исправно. У суштини, провешћемо са вама један дан на рибању и видјети да ли можете тим пловилом обављати риболовне активности – навео је Вујовић.

Експост контрола, као трећа фаза, биће обављена након пет година од исплате, односно набавке пловила. Подразмијева провјеру да ли је рибар отуђио пловило или нешто од опреме набављене преко МИДАС 2 пројекта.

Вујовић је казао да је суштина теренске контроле потврда да је оно што је у документима истовјетно ономе што контролори затекну на терену. Осим корисника грант подршке, биће контролисана и друга лица повезана са подносиоцем захтјева, попут рачуновође или добављача и слично.

Kонтролори су у обавези да се најаве 48 прије изласка на терен, а власници пловила, уколико нису у могућности, да писменим путем овласте друго лице. Након контроле биће сачињен извјештај, који ће бити прослијеђен комисији.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here