U Velikoj sali Opštine Herceg Novi promovisan je projekat Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o mogućnostima investiranja profesionalnih ribara u nove brodove, u okviru MIDAS 2 projekta.
Predstavnici Direktorata za ribarstvo, Deniz Frljučkić, Igor Vujović i Nađa Vušurović održali su promociju Operativnog priručnika za dodjelu bespovratnih sredstava za investicije u nove ribolovne plovne objekte u Opštini Herceg Novi.
MIDAS 2 projekat institucionalnog razvoja i jačanja poljoprivrede je projekat finansiran od strane Svjetske banke i usmjeren je na jačanje crnogorske poljoprivrede i ribarstva.
Tokom javne kampanje otvorena je diskusija sa profesionalnim ribarima, gdje su mogli da otklone sve nedoumice koje imaju vezano za procedure, uz napomenu da su im na raspolaganju službenici Direktorata za ribarstvo tokom trajanja realizacije.
Javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava biće objavljen 15. jula 2021. godine i trajaće do 15. septembra 2021. godine do 15 časova. Neblagovremeno podnesene zahtjeve neće razmatrati.
Zahtjev za odobravanje investicije sa pratećom dokumentacijom se podnose isključivo poštom na adresu Direktorata za ribarstvo.
Visina podrške ribarima iznosi 80% od ukupne prihvatljive investicije (uključujući PDV i carinu). Minimalni iznos planirane investicije je 15.000 eura, dok je maksimalni iznos planirane investicije do 400.000 eura.
U Operativnom priručniku su date detaljne informacije o uslovima i proceduri realizacije projekta.
Dodatne informacije mogu se dobiti u kancelariji Direktorata za ribarstvo i na kontakt telefon:
020 482 270.
Midas dva projekat ima cilj da jača crnogorsko ribarstvo.
Novske ribare je interesovalo koji su uslovi za uvoz plovnih objekata.
Pitanje ribara je bilo da ako se brod, recimo, nabavi u Kanadi, da li se pokrivaju troškovi transporta?
Odgovoreno je, između ostalog, da se „pokrivaju“ svi troškovi transporta, PDV , carine, sve do registracije.Troškove registracije, osiguranje, ugovor o prenosu plaćaju osiguranici, vlasnici plovila. Plovilo podliježe carinskom uknjiženju. Troškove koji priznaju su na istoj fakturi i iznose do 80 odsto od ukupne cijene. U zahtjevu za odobrenje investicije Ministarstvu, oni koji konkurišu moraju da navedu ukupne troškove i zato je potrebno da u naredna tri mjeseca se konsultuju i prikupe neophodnu dokumentaciju po javnom pozivu. Takođe, predstavnici Udruženja ribara, mogu da posjete kolege u Hrvatskoj, Italiji ili Grčkoj, kako bi sagledali njihova iskustva za nabavku opreme i brodova. U nabavci ribarskih brodova podrazumijeva se i ugradnja elektronskih uređaja, kako bi kompletno plovilo bilo u funkciji.
Za sve nedoumice, informacije i pojašnjenja procedura ribari mogu da se obrate Direktoratu za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Savjetnik u Direktoratu za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodopirvrede Igor Vujović kazao je da u svim primorskim opštinama postoji veliko interesovanje za MIDAS 2 projekat.
On je ribarima objasnio horizontalnu teresnku kontrolu, koju će obavljati Direktorat, a koja je, kako je kazao, organizovana u tri faze.
– Kod kontrole u ranoj fazi ćemo, prije odobravanja investicije izaći na teren i provjeriti da li je vaš ribolovno-plovni objekat funkcionalan. Nakon toga ide redovna kontrola za vrijeme realizacije investicije, a nakon nabavke ribolovno-plovnog objekta kotrolisaćemo sve to što se nabavi, odnosno, da li je to funkcionalno i ispravno. U suštini, provešćemo sa vama jedan dan na ribanju i vidjeti da li možete tim plovilom obavljati ribolovne aktivnosti – naveo je Vujović.
Ekspost kontrola, kao treća faza, biće obavljena nakon pet godina od isplate, odnosno nabavke plovila. Podrazmijeva provjeru da li je ribar otuđio plovilo ili nešto od opreme nabavljene preko MIDAS 2 projekta.
Vujović je kazao da je suština terenske kontrole potvrda da je ono što je u dokumentima istovjetno onome što kontrolori zateknu na terenu. Osim korisnika grant podrške, biće kontrolisana i druga lica povezana sa podnosiocem zahtjeva, poput računovođe ili dobavljača i slično.
Kontrolori su u obavezi da se najave 48 prije izlaska na teren, a vlasnici plovila, ukoliko nisu u mogućnosti, da pismenim putem ovlaste drugo lice. Nakon kontrole biće sačinjen izvještaj, koji će biti proslijeđen komisiji.