Novski hotelijeri, uglavnom, angažuju radnu snagu iz Crne Gore i regiona

Лазуре Хотел & Марина

Potražnja za radnicima u turizmu je i ove godine izuzetno velika, dok je domaća radna snaga deficitarna. Novski hotelijeri, takođe, potražuju radnu snagu, kako bi spremno dočekali ljetnju sezonu.

Pripreme za glavnu turističku sezonu u hotelu Lazure, počele su već u januaru, sa raspoloživom domaćom radnom snagom i najavom novih radnika koji će im se pridružiti u narednom periodu, kazala je za RTHN menadžer za ljudske resurse, Milena Mišković:

Milena Mišković

– Imamo najavljen dolazak većeg broja radnika, koji će se pridružiti Lazure timu, tako da je i sada veoma dinamično kod nas. I dalje se dominantno oslanjamo na tržište Crne Gore, posebno, iz Herceg Novog. Do sada nismo imali potrebe da otvaramo neka nova tržišta radne snage, objašnjava Mišković.

Zakonom o sezonskom radniku se nastoji da zadrži sezonska radna snaga tokom čitave godine. Mišković kaže da izlaze u susret svima, koji žele da ostanu da rade u hotelu koji je otvoren tokom cijele godine:

– Kod nas je malo drugačija politika, mi za sada ne primijenjujemo taj institut. Svim ljudima koji žele da ostanu kod nas tokom čitave godine, trudimo se da pronađemo odgovarajuće mjesto, jer je to u našem interesu i naša investicija, kako naredne sezone ne bi morali da ulazimo u problem pronalaska stalno nove radne snage, već oni ostaju kod nas. U novu sezonu krećemo sa jakim timom ljudi, koji su već uvedeni u posao, objašnjava Mišković.

U hotelu grupacije Casa del Mare, u Kamenarima koji radi tokom čitave godine, radna snaga je ključno pitanje za pripremu glavne turističke sezone, potvrdila je šef prodaje ove grupacije Milena Milić:

Milena Milić

– Pripreme teku dobro i najave su dobre, nešto bolje nego prošle godine. Na toj temi radimo od oktobra, posjetama određenim sajmovima, školama, fakultetima i kontaktiranjima firmi, koje se bave posredovanjem. Na velikom broju polja radimo kontinuirano, tako da sada nemamo problema po tom pitanju. Očekuje nas sada dolazak velikog broja radnika, jer od 60, 70 ljudi koji su stalni, u sezoni dođemo do 230, što je veliki porast broja radnika. Očekujemo dolazak novih radnika iz Crne Gore i regiona.

Što se tiče radne snage najviše smo skoncentrisani na region, odnosno, tržišta u okolini, jer smatramo da za manje butik hotele i hotele visoke kategorije, dovođenje radne snage iz daljih zemalja, može da remeti taj naš koncept kojim pružamo intimnije i određeno lokalno iskustvo, našto pretendujemo, objašnjava Milić.

Država nastoji da ublaži problem novim Zakonom o sezonskom radniku, čime bi se  riješilo ključno pitanje manjka zaposlenih, kojim su poslodavci suočeni već nekoliko godina, a radnici imali uslove, kao u razvijenim evropskim zemljama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here