Na Trgu od knjige promovisani roman „Vakuum“ i knjiga pjesama i priča „Manastir“

Na Trgu od knjige sinoć su promovisani roman «Vakuum», autorke Jovane Dišić i knjiga pjesama i priča „Manastir“ Gorana Korunovića.

Knjiga „Vakuum“ je Jovanin prvjenac i za nju je dobila  nagradu „Miloš Crnjanski“. Vakuum ili prazan prostor između biti i ne biti u kome se obrela glavna junakinja, povešće čitaoca na put ka samospoznaji, ka zapitanosti o kvalitetu sopstvenih odluka i pronalaženju sopstvenog načina da se iz vakuuma izađe, zapisala je Dr Slađana Jaćimović, članica Žirija za dodjelu Nagrade Miloš Crnjanski.

Tokom predstavljanja romana urednica Marija Radić kazala je da se prijatno iznenadila kada je pročitala rukopis koji je ispunio njene čitalačke kriterijume.

-U ovom romanu postoji priča u onom tradicionalnom i slobodno mogu da kažem Andrićevskom smislu, koji je rekao „da potreba za pričanjem  i za pričom ostaje, a priča teče dalje i pričanju kraja nema“. Ovdje pratimo linearnu priču koja ima dosta rukavaca i digresija i one daju doprinos tome da kada uzmete ovu knjigu u ruke vi je zaista pročitate u dahu i to sve doprinosi određenoj vrsti dinamike. Sa druge strane kada govorimo o jeziku i stilu, Jovanine rečenice su vrlo bogate, razbokorene i vidi se da je i te kako vodila računa o tome. Ono što je meni bilo najvažnije je, a tiče se umjetnosti, jeste to da je Jovana pričajući ovu priču, koja je priča o pojedincu koji se nalazi u bezizlaznoj situaciji i koja pokreće Hamletovsko pitanje između „biti ili ne biti“, koje i danas odjekuje u našem vremenu, uspjela da se zagleda u utrobu života i iznese svoje istine, kazala je Radić.

Kako je objasnila autorka Jovana Dišić „Vakuum“ je ono stanje duha kada pojedinac vrlo dobreo zna gdje se nalazi, ali mu se ne dopada to mjesto i traži načine da iz tog vakuuma i bezizlaznog stanja biti i ne biti iskorači.

-Mi slušamo različite glasove, vrlo često živimo u skladu sa očekivanjima drugih, pa onda često ubjedimo sebe da su ta njihova očekivanja naša, a to najčešće nije slučaj. Osluškivanje tog unutrašnjeg glasa zaboravljamo kako odrastamo i kako se sve više uklapamo u društvo. Taj unutrašnji glas zaboravljamo i onda se nađemo u vakuumu. Osluškivanje unutrašnjeg glasa je nešto što može da nas vrati sebi i odvede na pravi put. Mi moramo stalno praviti te iskorake iz tog stanja i iznova oslušivati unutrašnji glas, kazala je Dišić.

U nastavku večeri predstavljena je knjiga pjesama i priča „Manastir“ Gorana Korunovića. Kako je kazao moderator Dejan Matić „Manastir“ ima tri ključne cjeline.

-U knjizi se smjenjuju ono što bi se klasično reklo poetski tekstovi i nešto što bi moglo da se okarakteriše kao priče. Ta tri ciklusa nose nazive „Ljubavnici“, „Isposnici“ i „Sudije“. Uvodni tekst koji otvara knjigu je „Povratak“ i već sa tim tekstom shvatamo da ćemo imati susret sa ne samo da kažemo realnim svjetovima, materijalnim ili koji svakodnevno živimo već upliv i susret sa nečim što možemo nazvati svetom onostranog ili fantastike. To nije baš lako definisati, ali i sam naziv „Manastir“ već može izazvati u nama određene asocijacije i kada se knjiga pročita vidi se da se manastir može razumjeti kao prostor, ali kao jedan specifičan prostor utočišta ili mjesta koje može da primi sve razne sudbine i osjećanja, kazao je Matić.

Večeras na Trgu od knjige promocija knjige „Pakrac“ Vladana Matijevića, a moderator je Olga Vojičić Komatina. U nastavku predstavljanje knjige „Bob Dilan“ Zorana Paunovića. Govoriće glavni urednik IK Klio Zoran Hamović i autor. Početak je u 21 sat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here