НА СПИСКУ ЦРВЕНОГ КРСТА ХН 60 ИЗБЈЕГЛИХ ЛИЦА ИЗ УКРАЈИНЕ

Од почетка ратних дешавања у Украјини, хецегновском Црвеном крсту се до сада пријавило 60 украјинских избјеглица, а њихови захтјеви се углавном односе на то како да се пријаве и региструју, остваре здравствену заштиту и право на образовање, казала је у „Новском јутру“ РТХН Милена Шћекић, секретарка општинске организације Црвеног крста.

Како би се што боље припремили за очекивани долазак украјинских избјеглица, у херцегновском Црвеном крсту су договорили сарадњу са организацијама на локалном нивоу. У пружању помоћи помажу им и волонтери Украјинци који су већ дуже вријеме у Црној Гори, што им олакшава превазилажење језичке баријере и обезбјеђује додатну сигурност избјеглима, казала је Шћекић.

– Број избјеглих лица из Украјине који су нам се обратили за сада је 60, а очекујемо свакодневно нова пријављивања. За очекивати је да им можда у првим данима не треба помоћ, али како вријеме буде одмицало, свјесни смо да ће се тај број повећавати, посебно ако не успију да остваре одређени приход, казала је Шћекић и додала да су смјештај углавном организовали у приватном смјештају, самостално или посредством пријатеља.

Влада је донијела одлуку да избјегла лица из Украјине имају право на привремену заштиту у Црној Гори, а то значи да имају право на здравствену заштиту, образовање, запослење. Уз савјетодавну, Црвени крст им обезбјеђује хуманитарну и психосоцијалну помоћ, објашњава Шћекић.

Милена Шћекић, секретарка ЦК Херцег Нови

– Када се јаве Црвеном крсту, процедура налаже је прикупљање основних података, колико их је у породици, гдје су смјештени и на који начин су обезбједили себи смјештај. Оно што њих прво интересује је како да се пријаве, региструју као избјеглице у земљи, да се зна да су ту. Како да остваре право на здравствену заштиту, приступ образовању, а значајан број њих пита како могу дјецу уписати у вртић јер у овом првом таласу који је погодио Црну Гору а самим тим и Херцег Нови, има пуно породица са дјецом различитог узраста. Питање вртића је остало недефинисано, али смо узели као обавезу да ми пробамо да искомуницирамо на локалном нивоу и обезбједимо боравак у вртићу. Постоје и старија лица са хроничним обољењима којима је потребна редовна терапија и како вријеме пролази, нове залихе лијекова. Траже одјећу, обућу, хигијену, а изнад свега потребна им је сигурност да имају коме да се обрате ако све ово потраје. Упућујемо их на надлежне институције да се пријаве за привремену заштиту и олакшају себи живот док су овдје, истиче Шћекић.

Она додаје да се око 400 лица из Украјине до сада пријавило Црвеном крсту Црне Горе те да су махом у јужној регији државе, али да је за очекивати да ће их бити и у осталим градовима као што је случај синоћњег доласка групе од 35 лица у Бијело Поље.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here