U Crnoj Gori je MMR vakcinom protiv malih boginja vakcinisano 60% djece predškolskog uzasta. Prve slučajeve malih boginja, po mišljenju epidemiologa, možemo očekivati u Crnoj Gori obzirom na komunikaciju, transport i međunarodnu trgovinu sa Srbijom u kojoj je zabilježen prvi oboljeli. Tome u prilog ide i mali obuhvat vakcinisane djece u našoj zemlji.
Pedijatar dr Olivera Mentović podjseća da su morbile brzo prenosive.
– Mi odavno radimo na tome da obuhvat vakcinacije MMR vakcinom bude veliki. Trudimo se maksimalno. Pozivamo na vakcinaciju, pričamo, apelujemo. Mislim da smo mi uradili sve i sada je na roditeljima, koji moraju da postanu svjesni koliko ta bolest može da ugrozi najmlađe, kazala je Mentović.
Najugroženija su, kako ističe dr Mentović, djeca do godine koja ne mogu da se vakcinišu.
-Kliničke slike sa temperaturom i osipom mogu da dovedu do ozbiljnih komplikacija upale pluća i trajnih oštećenja mozga.
Iz pedijatrije apeluju i pozivaju roditelje da vakcinišu svoju djecu MMR vakcinom, jer nas je učinak manje pokrivenosti vakcinacijom doveo na prag izbijanja epidemije malih boginja.
Direktor Instituta dr Igor Galić, kazao je da je MMR vakcinom protiv malih boginja, rubeole i zaušaka vakcinisano je svega 60 odsto djece predškolskog uzrasta, a za kolektivni imunitet potrebno je više od 95 odsto imunizovanih.
-Među djecom 2021. godište, broj vakcinisane djece sa 13 mjeseci je nizak i iznosi 3,3 odsto, a do 24 mjeseca 11,7 procenta. Za 2020. godište sa 13 mjeseci je vakcinisano 3,9 odsto, a do 24 mjeseca 23,1 procenat. Taj procenat dalje raste. Za 2010. godište sa prvih 13 mjeseci vakcinisano je oko 47 odsto djece, a sa dvije godine 78 odsto – kazao je Galić.
Nada se da do epidemije neće doći te da će, ukoliko se desi, ona podrazumijevati i restrikcije. Kako je najavio u ponedeljak će na sastanku sa kolegama iz Ministarstva zdravlja razmatrati situaciju.