Патријарх СПЦ Порфирије свечано је данас увео у трон Светог Петра цетињског митрополита црногорско-приморског Јоаникија, кога је Свети архијерејски сабор СПЦ, на овогодишњем мајском засједању, изабрао за насљедника блаженопочившег митрополита Амфилохија.
Митрополит Јоаникије је 56. епископ ове Светосавске епископије, која је установљена прије 800 година, касније уздигнута на степен митрополије, а 41. митрополит црногорско-приморски који се устоличава у Цетињском манастиру.
Свечани чин устоличења новоизабраног митрополита црногорско-приморског Јоаникија започео је Светом архијерејском литургијом коју је служио патријарх српски уз саслужење архијереја, свештенства и свештеномонаштва.
Обраћајући се митрополиту Јоаникију, патријарх је казао да је служба митрополита црногорско-приморског узвишена те да је велика част, али и велика одговорност доћи на трон Светог Петра Цетињског и многих светитеља до данас и послије блаженопочившег митрополита Амфилохија.
-Нисмо дошли овдје да било шта отмемо и угрозимо или не дај Боже украдемо, дошли смо да обавимо свети чин Вашег устоличења, поручио је патријарх и додао да је “мир овдје потребнији него ишта”.
-Ви сте овдје да не питате ко је ко и ком народу припада, Ви сте овдје да отупљујете оштрице и спајате мостове, нагласио је патријарх српски Порфирије, уручивши жезал митрополиту Јоаникију.
Митрополит црногорско-приморски Јоаникије рекао је данас да ће нам „требати доста времена да превазиђемо ове подјеле“.
Он је након што је устоличен у Цетињском манастиру казао да се на Цетињу могло видјети доста подјела које су, како каже вјештачки изазване.
„Ми смо чинили све да их не буде, али требаће нам доста времена, казао је митрополит и додао да „није дошао да му служе, него да служи“.
-Црну Гору муче и исцрпљују старе и нове подјеле од владике Данила Петровића па до дана данашњег. Споља гледано, рекло би се да су то сукоби између припадника два идеолошка погледа на прошлост и будућност Црне Горе. Да је само то, камо среће, лако бисмо те подјеле превазишли. Прошлост бисмо препустили историчарима и научним скуповима, а о будућности бисмо водили дијалог како би се за сваког, путем правде и закона, обезбједило што више слободе, мира, правде, знања и рада. Различита мишљења, ако су мишљења, неће бити проблем уколико имамо међусобног поштовања. У том случају, биће нам изазов да једни друге боље упознамо и да проширимо своје видике. Размјењујмо зато, драга браћо и сестре, у нашим расправама не мржњу и пакост, него разложне мисли и добру вољу и осјетићемо близини братскога мира који нам је потребан више од хљеба, казао је митрополит Јоаникије.
Како је казао, данас многи очекују од митрополита Црногорско приморског да се бави не само црквеним него и појединиом државим пословима.
-Ми, међутим, доследно поштујемо начело одвојености цркве и државе да би свака од њих неометано радиле свој посао, што је најбоља претпоставка за њсихову добру сарадњу уз пуно међусобно уважавање, а ради добра, среће и напретка једног те истог народа, вјерника и грађана Црне Горе, којем обје служе. Служба коју обављам има доста додирних тачака са државом на културном, просвјетном и социјалном плану, на бризи за очување здравља људи и животне средине, унапређење вјерских слобода и цјелокупног правног поретка. У свему реченом желим, са цјелокупним свештенством, да дам допринос унепређењу квалитета живота грађана Црне Горе под заједничким нам, не баш увијек ведрим небом, казао је митрополит Јоаникије.
У говору је поменуо претходне црногорске митрополите, са највећим нагласком на вишедеценијског митрополита Амфилохија.