Министарство рада објавило препоруке за рад на отвореном током екстремних врућина

У циљу превенције повреда на раду, Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога у сарадњи са Институтом за јавно здравље Црне Горе, објавило је „Препоруке за рад на отвореном простору при екстремно високим спољним температурама“.
Према важећим прописима, радови на отвореном простору не би требало да се обављају када температура ваздуха пређе 36 степени Целзијуса, осим у случајевима озбиљне, непосредне и неизбјежне опасности по људске животе и материјална добра од друштвеног значаја.
Министарство препоручује послодавцима да, уколико је то могуће, организују рад ван најтоплијег дијела дана, односно да запослени не раде у периоду од 11 до 16 часова. Такође, препоручује се прерасподјела радног времена, организовање рада у смјенама, ангажовање додатне радне снаге, као и чешће паузе уз обезбјеђивање довољне количине воде и безалкохолних напитака.
Послодавци су дужни да запосленима омогуће простор за одмор у хладовини или расхлађеним просторијама, као и да спроведу потребну аклиматизацију на рад у условима високих температура. Већина запослених се на такве услове прилагоди у року од седам до 14 дана.
Препоруке укључују и ношење лагане, свијетле одјеће од природних материјала, капа или шешира широког обода, као и редован унос течности. Савјетује се унос најмање два литра воде дневно, избјегавање алкохола, газираних и кофеинских напитака, те прављење честих пауза у хладовини.
Министарство упозорава да рад на високим температурама може довести до здравствених проблема као што су топлотни осип, топлотни грчеви, топлотна исцрпљеност, сунчаница и топлотни удар. Посебно се наглашава да је топлотни удар хитно медицинско стање које може имати озбиљне посљедице по здравље, па је у случају појаве симптома неопходно одмах затражити медицинску помоћ позивом на број 124.
Из Министарства подсјећају да ће Инспекција заштите и здравља на раду, у случају непоштовања прописаних мјера, предузимати законом предвиђене мјере, укључујући и привремену забрану рада.
Заштита здравља запослених мора бити приоритет током љетњих мјесеци, посебно у дјелатностима које подразумијевају рад на отвореном простору, поручују из Министарства.
„Препоруке за рад на отвореном простору при екстремно високим спољним температурама“ можете преузети на линку.




