Povodom 12. maja Međunarodnog dana medicinskih sestara, Nacionalno udruženje medicinskih sestara i babica Crne Gore dostavilo je saopštenje za javnost u kome pozivaju da cijenimo, štitimo, poštujmo naše medicinske sestre i ulažimo u njih zarad održive budućnosti u zdravstvenoj njezi i zaštiti.
U Povelji za promjene „Naše medicinske sestre, naša budućnost“ navode da medicinske sestre pokazuju staranje i imaju vodeću ulogu u rješavanju globalnih zdravstvenih izazova svuda, često dovodeći sebe u veliki rizik. Oni su suštinska životna snaga za zdravlje, ali naši zdravstveni sistemi širom svijeta su propustili da vrednuju, zaštite, poštuju i ulažu u ovaj dragocjeni resurs. Svijet je pogrešno uzimao medicinske sestre zdravo za gotovo, tretirajući ih kao nevidljivi i neiscrpni resurs. Sa tim se sada mora prestati zbog medicinskih sestara i globalnog zdravlja.
Medicinske sestre su od ključne važnosti za ostvarenje zdravije zajednice, odgovornijeg društva, uspješne ekonomije i moćne nacije. Sada je trenutak da kreatori politika, nacionalni i lokalni donosioci odluka preduzmu odlučne korake za izgradnju i optimizaciju trajne, snažne i održive radne snage medicinskih sestara. Povelja Međunarodnog savjeta medicinskih sestara za promjene predstavlja 10 političkih akcija koje vlade i poslodavci moraju da preduzmu kako bi stvorili i održavali sisteme zdravstvene zaštite koji su bezbjedni, dostupni, pristupačni i odgovorni a koji medicinske sestre čine vidljivim i neprocjenjivim.
Štitite i ulažite u profesiju medicinske sestre kako biste obnovili zdravstvene sisteme koji mogu da ostvare ciljeve održivog razvoja i univerzalno zdravstveno osiguranje radi poboljšanja globalnog zdravlja. Zdravlje i zdravstvenu zaštitu treba vrednovati i posmatrati kao investiciju, a ne trošak. Obezbijedite sredstva za investicije kako bi se održala pravična njega usmjerena na ljude.
Treba se hitno pozabaviti i unaprijediti podršku zdravlju i dobrobiti medicinskih sestara obezbjeđivanjem bezbjednih i zdravih uslova rada i poštovanja njihovih prava. Uspostavite sisteme kako bi se osigurao bezbjedan broj osoblja. Obezbijedite zaštitu od nasilja i opasnosti na radnom mestu i sprovodite primijenite međunarodne standarde rada o pravima medicinskih sestara na rad u bezbjednom i zdravom ugodnom okruženju koje pruža zaštitu fizičkom i mentalnom zdravlju.
Unaprijedite strategije zapošljavanja i zadržavanja medicinskih sestara kako bi se riješio nedostatak radne snage. Poboljšajte naknade za medicinske sestre da bi se osigurala fer i pristojna plata i beneficije, i održavajte pozitivna okruženja koja odgovaraju medicinskim sestrama za vršenje prakse i obezbijedite im potrebna sredstva da bezbjedno, efektivno i efikasno obavljaju svoj posao. Finansirajte aktivnosti stručnog upravljanja, priznavanja i razvoja na putu razvoja karijere.
Razvijajte, sprovodite i finansirajte nacionalne planove razvoja radne snage medicinskih sestara kako biste sami obezbijedili dovoljan broj medicinskih sestara za budući period. Uskladite resurse kako bi se podržala čvrsta radna snaga koja će pružati osnovne zdravstvene usluge, povećala zapošljivost i zadržao talenat. Kada se dešava međunarodna migracija, ona je etička, transparentna, praćena i pruža jednake uzajamne koristi za zemlje iz kojih se odlazi i u koje se dolazi, kao i poštovanje prava svake medicinske sestre ponaosob. Vršite sistemsko planiranja i praćenja radne snage tokom cijelog procesa zdravstvene zaštite.
Investirajte u visokokvalitetne, akreditovane programe ovbrazovanja medicinskih sestara kako biste obezbjedili veći broj novih medicinskih sestara i podstakli razvoj karijere za postojeće medicinske sestre. Osmislite nastavne planove i programe tako da medicinske sestre nakon diplomiranja izađu sa pravim vještinama, kompetencijama i samopouzdanjem i tako odgovore na zdravstvene potrebe zajednica koje se stalno mijenjaju i evoluiraju i podržite napredovanje u karijeri od opšte do specijalističke i napredne prakse.
Omogućite medicinskim sestrama da rade u punom obimu sestrinske prakse jačanjem i modernizacijom regulative i ulaganjem u naprednu sestrinsku praksu i modele njege kojim rukovode medicinske sestre. Treba preorijentisati i integrisati zdravstvene sisteme u javno zdravlje, promociju primarne zdravstvene zaštite i prevenciju, zdravstvenu zaštitu u zajednici, kod kuće i onu koja je orijentisana na pacijenta.
Priznajte i vrednujte vještine, znanja, svojstva i stručnosti medicinskih sestara. Poštujte i promovišite uloge medicinskih sestara kao zdravstvenih radnika, naučnika, istraživača, edukatora i lidera. Uključiti medicinske sestre u donošenje odluka koje utiču na zdravstvenu zaštitu na svim nivoima. Promovišite i ulažite u kulturu jednakosti koja poštuje profesiju medicinske sestre kao vodećeg učesnika u visokokvalitetnim zdravstvenim sistemima.
Aktivno i smisleno angažujte nacionalna udruženja medicinskih sestara kao ključnih profesionalnih partnera u svim aspektima zdravstvene i socijalne politike, isporuke i liderstva kao iskusan i pouzdan glas medicinske sestre. Gradite lokalna, nacionalna i globalna multilateralna partnerstva.
Štitite ranjive populacije, čuvajte i poštujte ljudska prava, rodnu ravnopravnost i socijalnu pravdu. Postavite i podržite etiku zdravstvene njege u središte kreiranja i isporuke zdravstvenih sistema tako da svi ljudi imaju pristup zdravstvenoj zaštiti koja je pravedna, nediskriminatorna, usredsrijeđena na ljude i zasnovana na pravima a bez rizika od finansijskih poteškoća.
Postavite medicinske sestre na izvršne pozicije svih zdravstvenih organizacija i tamo gdje se kreiraju vladine politike. Ojačajte liderstvo medicinskih sestara u svim zdravstvenim sistemima i kreirajte i održavajte liderske uloge medicinskih sestara tamo gdje su najpotrebnije.
Navodi se u saopštenju koje je povodom Dana medicinskih sestara uputilo Nacionalno udruženje medicinskih sestara i babica Crne Gore i Međunarodni savjet medicinskih sestara.