Prateći program 7. Međunarodne konferencije Srpskog filozofskog simpozijuma – SoFoS, na temu „Rat kao sudbina“ održan je u Kući nobelovca Iva Andrića.
Prema riječima filozofa i predsjednika naučnog i programskog odbora Aleksandra Lukića, zadovoljstvo je pored centralnog programa u Trebinju održati konferenciju u Herceg Novom.
-Drago mi je da Herceg Novi učestvuje u simpozijumu i nadam se da će to trajati i u budućnosti, jer je naša osnovna ideja da pokažemo da je srpski narod koji živi na prostoru tri zemlje Srbije, Republike Srpske i Crne Gore zapravo po svojim običajima, tradiciji, identitetu, jeziku, isti narod. U okviru ovog konteksta mi svake godine razgovaramo o određenim temama. Ovogodišnja „Rat kao sudbina“ je veoma aktuelna zbog svega što se dešava na svjetskom planu, kazao je Lukić.
Kako dodaje, temom pokušavaju da dokuče šta je uopšte rat, da li je u prirodi čovjeka i šta znači to da bi rat mogao biti čovjekova sudbina.
-Možda je odgovor u tome da kada se rat odredi šire kao sukob, već u samoj toj riječi sadržana je riječ kob a to je sudbina. Dakle, možda je zaista rat ljudska sudbina, ali to treba shvatiti i sa neke pozitivne strane u smislu stalne borbe i jedinstva da bi se stvorilo bolje stanje stvari, a ne da bi se uništio svijet, rekao je Lukić.
Istorija se uvijek ponavlja sa novim ljudima i novim idejama, smatra kulturolog i esejista Đorđe Malavrazić.
-Danas imamo velike ideje, kao što je projekat globalizacije, a čim imamo veiki projekat koji može biti utopijski ili ne, uvijek je prisutan i viši interes u ime kojeg se mogu žrtvovati i pojedinci i cijeli narodi da bi on ostvario, navodi Malavrazić.
Međunarodnu konferenciju Srpskog filozofskog simpozijuma – SoFoS, organizovali su Institut za političke studije Beograd, Srpsko filozofsko društvo, Filozofsko društvo Logos i Društvo filozofa Crne Gore.