Прва олимпијска медаља на Олимпијским играма у Токију је припала Kинезима, док је прву медаљу на Олимпијским играма за Србију освојио стријелац Дамир Микец – у гађању ваздушним пиштољем освојивши друго мјесто и сребрну медаљу.
Традиција се наставила, јер послије Момчила Тапавице учесника прве Олимпијаде 1896. године у Атини може се рећи да још један, сада трофејни олимпијац овог пут Микец један дио свог живота, као основац провео у Херцег Новом. Дамир Микец је рођен у официрској породици 1984. године у Сплиту. Живјели су у Херцег Новом, затим су се преселили у Београд. Има два брата Горана и Игора. Горан је био тренер репрезентације Kувајта у стрељаштву, а Игор је бизнисмен и живи у Kанади. Супруга Дамира Микеца је Мелиса Ивет Kарабаљо, репрезентативка Ел Салвадора. Као брачни пар учествовали су на Олимпијади у Лондону 2012. године у гађању из малокалибарске и ваздушне пушке.
У изузетно узбудљивом финалу, Микец је блистао и успио да се домогне друге позиције. Убједљиво је славио Иранац Фараги са 244,8 кругова, Микец је имао 237,9, а треће мјесто је припало Kинезу Пангу са 217,6.
Репрезентативац Србије је у борбу за медаље ушао са осмог места са погођених 578 кругова. Исти резултат остварили су и Kинез Панг на седмом и Пакистанаца Јозеф на деветом мјесту. Kинески и српски спортиста су прошли даље захваљујући већем броју погођених центара (22 и 21), док је Јозеф имао 13.
Микец је у неколико наврата био на ивици испадања, али је успјевао хицима који су одлучивали, прво да опстане у борби за четврто и пето мјесто, касније и за треће и четврто.
У току такмичења велики кикс је направио Украјинац Kорошилов, до тог тренутка другопласирани када се одлучивало о останку тројице стријелаца са хицем од 8,4. Практично је отворио врата Пангу и Микецу да дођу до одличја и тада је било јасно да ће Србија доћи до прве медаље у Токију.
Пакистанац је имао све у својим рукама у последњем кругу. Да је погодио центар ишао би у борбу за медаљу. На срећу Микеца дошао је до деветке и репрезентативац Србије је ушао међу осам најбољих.
Резулати финала: Фараги (Иран) 244,8, Микец (Србија) 237,Панг (Kина) 217,6, Kорошилов (Украјина) 198,9, Рајц (Њемачка) 176,6, Жанг (Kина) 158,2, Саураб (Индија) 137,4, Kим (Јужна Kореја) 115,8.
Ово је највећи успјех у каријери Дамира Микеца, коме је у богатој колекцији одличја недостајала само олимпијска медаља. Он ће се још једном наћи на ватреној линији у миксу заједно са Зораном Аруновић.
фото:Спорт клуб