Vlada Crne Gore neće kupovati akcije Instituta Igalo, koje je dio malih akcionara ponudio na berzi, jer bi Agencija za zaštitu konkurencije to mogla okarakterisati kao nezakonitu državnu pomoć, potvrdila je za RTHN državna sekretarka Majda Adžović. Za kupovinu akcija po traženoj cijeni od 100 eura, nije zainteresovan ni Žarko Rakčević, sa kojim Vlada pregovara o izmjenama Plana restrukturiranja o kom će se akcionari izjasniti 21. Januara.
Usvajanje Plana restrukturiranja, sa aspekta Vlade, smatra se pravnim osnovom za bilo kakvo ulaganje u Institut, što podrazumijeva i kupovinu akcija. Odluka o kupovini akcija koje dio malih akcionara nudi na berzi po cijeni od 100 eura, nanijela bi štetu i pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom, pojasnila je državna sekretarka Majda Adžović.
– Veliki je rizik da bi takvu kupovinu akcija Agencija za spriječavanje konkurencije, kao nadležni organ Zakona o kontroli državne pomoći ocijenila kao nezakonitu državnu pomoć, jer je to kupovina kacija Društva koje je u poteškoćama – navodi ona.
Najveći mali akcionar, Žarko Rakčević, ističe da na berzi svako ima pravo da formira svoju cijenu.
– Nismo spremni da kupujemo po cijeni od 100 eura. Ako ima kupaca, srećno bilo! Ali, apsolutno smo protiv spriječavanja nekoga ko procjenjuje da mu akcije vrijede 100 eura, neko je možda kupio u određenom momentu čak za 300 u onoj euforiji oko akcija Instituta. Ko hoće da kupi te akcije, neka kupi. Ne smije se spriječavati to slobodno trgovanje akcijama – kaže Rakčević.
Nastavak skupštine akcionara zakazan je za 21. januar, do kada će Vlada i Rakčević raditi na izmjenama Plana na kojima je najveći manjinski akcionar insistirao.
– Mislimo da su to potpuno razumni zahtjevi. Apsurdno je da mi oko ovoga ne možemo postići sporazum i izači iz krize. Očekujemo da ćemo se držati zakona države Crne Gore, da Istitut ostane u korist zdravstvenog i komercijalnog turizma – smatra Rakčević.
Adžović ističe da postoji dosta prostora za sporazum sa manjinskim akcionarom.
– Spremni smo na kompromisna rješenja, kako bismo tog 21. januara na Skupštini akcionara zajednički mogli da podignemo ruku za taj Plan restrukturiranja, odnosno, ukoliko je potrebno i amandmanski djelujemo, jer imamo tu mogućnost da amandmanski djelujemo na Plan restrukturiranja –poručila je ona.
Neusvajanje Plana restrukturiranja, kako pojašnjava Adžović, neće uticati na izglasavanje državnog Budžeta, jer bi u tom slučaju sredstva predviđena za Institut bila preusmjerena na druge budžetske jedinice.
– Neusvajanje Plana restrukturiranja na Skupštini akcionara će, u suštini, svi povjerioci, koji ovoliko dugu čekaju i izašli su u susret zahtjevima i molbama premijera, da sačekaju u smislu naplaćivanja sopstvenih potraživanja, ukazaće na to da je stečaj neminovan i krenuće se u naplatu potraživanja – upozorila je Adžović.
Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun pozvao je manjinske akcionara da glasaju za plan restrukturiranja, kako bi njegova implementacija započela što prije.
– Vlada je izuzetno posvećena rješavanju ovog problema. Formiraće radno tijelo, koje će posebno nadzirati implementaciju pomenutog Plana restrukturiranja, učestvovati u tenderskim procedurama i drugim pozivima. Moram naglasiti da je sada praktično ključna uloga upravo manjinskih akcionara, da nam od njih treba podrška u ovom procesu – istakao je ministar Šimun.
Opširniji razgovor o aktuelnoj situaciji u Institutu Igalo sa najvećim manjinskim akcionarom Žarkom Rakčevićem, državnom sekretarkom Majdom Adžović i ministrom zdravlja Vojislavom Šimunom možete pogledati u emisiji „U Četiri oka“, večeras od 20 sati na programu Radio Televizija Herceg Novi.