Влада Црне Горе неће куповати акције Института Игало, које је дио малих акционара понудио на берзи, јер би Агенција за заштиту конкуренције то могла окарактерисати као незакониту државну помоћ, потврдила је за РТХН државна секретарка Мајда Аџовић. За куповину акција по траженој цијени од 100 еура, није заинтересован ни Жарко Ракчевић, са којим Влада преговара о измјенама Плана реструктурирања о ком ће се акционари изјаснити 21. Јануара.
Усвајање Плана реструктурирања, са аспекта Владе, сматра се правним основом за било какво улагање у Институт, што подразумијева и куповину акција. Одлука о куповини акција које дио малих акционара нуди на берзи по цијени од 100 еура, нанијела би штету и преговарачком процесу са Европском унијом, појаснила је државна секретарка Мајда Аџовић.
– Велики је ризик да би такву куповину акција Агенција за спријечавање конкуренције, као надлежни орган Закона о контроли државне помоћи оцијенила као незакониту државну помоћ, јер је то куповина кација Друштва које је у потешкоћама – наводи она.
Највећи мали акционар, Жарко Ракчевић, истиче да на берзи свако има право да формира своју цијену.
– Нисмо спремни да купујемо по цијени од 100 еура. Ако има купаца, срећно било! Али, апсолутно смо против спријечавања некога ко процјењује да му акције вриједе 100 еура, неко је можда купио у одређеном моменту чак за 300 у оној еуфорији око акција Института. Ко хоће да купи те акције, нека купи. Не смије се спријечавати то слободно трговање акцијама – каже Ракчевић.
Наставак скупштине акционара заказан је за 21. јануар, до када ће Влада и Ракчевић радити на измјенама Плана на којима је највећи мањински акционар инсистирао.
– Мислимо да су то потпуно разумни захтјеви. Апсурдно је да ми око овога не можемо постићи споразум и изачи из кризе. Очекујемо да ћемо се држати закона државе Црне Горе, да Иститут остане у корист здравственог и комерцијалног туризма – сматра Ракчевић.
Аџовић истиче да постоји доста простора за споразум са мањинским акционаром.
– Спремни смо на компромисна рјешења, како бисмо тог 21. јануара на Скупштини акционара заједнички могли да подигнемо руку за тај План реструктурирања, односно, уколико је потребно и амандмански дјелујемо, јер имамо ту могућност да амандмански дјелујемо на План реструктурирања –поручила је она.
Неусвајање Плана реструктурирања, како појашњава Аџовић, неће утицати на изгласавање државног Буџета, јер би у том случају средства предвиђена за Институт била преусмјерена на друге буџетске јединице.
– Неусвајање Плана реструктурирања на Скупштини акционара ће, у суштини, сви повјериоци, који оволико дугу чекају и изашли су у сусрет захтјевима и молбама премијера, да сачекају у смислу наплаћивања сопствених потраживања, указаће на то да је стечај неминован и кренуће се у наплату потраживања – упозорила је Аџовић.
Министар здравља др Војислав Шимун позвао је мањинске акционара да гласају за план реструктурирања, како би његова имплемeнтација започела што прије.
– Влада је изузетно посвећена рјешавању овог проблема. Формираће радно тијело, које ће посебно надзирати имплементацију поменутог Плана реструктурирања, учествовати у тендерским процедурама и другим позивима. Морам нагласити да је сада практично кључна улога управо мањинских акционара, да нам од њих треба подршка у овом процесу – истакао је министар Шимун.
Опширнији разговор о актуелној ситуацији у Институту Игало са највећим мањинским акционаром Жарком Ракчевићем, државном секретарком Мајдом Аџовић и министром здравља Војиславом Шимуном можете погледати у емисији „У Четири ока“, вечерас од 20 сати на програму Радио Телевизија Херцег Нови.