Акција ограничавања маржи 500 артикала под називом „Лимитирана цијена”, коју је због инфлације покренула Влада Црне Горе заправо је штетна за економију, сматра економски аналитичар и предсједник Црногорског удружења послодаваца, др Василије Костић.
Иако из Владе наводе да је инфлација у Црној Гори 100 одсто увозног карактера, због чега су донијели одлуку о ограничавању марже, Костић истиче да је та мјера штетна за економију, а на дуги рок и за грађане, јер доводи до слабљења профитабилности предузећа.
– Ако ограничавате трговачке марже значи да сте ограничили онај дио који трговци зарачунају и тиме њих имплицитно оптужили за неумјерени раст цијена, притом заборављајући да у калкулацији малопродајних цијена прије свега долази набавна цијена производа, транспортни трошкови, зависни трошкови, па се на тако формирану основу примјењује трговачка маржа – наводи он.
Из тих разлога наводи да ова акција не гарантује да се цијене набавних производа и транспортних услуга неће повећати на што црногорски трговци не могу да утичу.
– Уколико слаби профитабилност предузећа, слаби укупни потенцијал привреде. Ако је лошији развој привреде биће мање радних мјеста, а са мање радних мјеста имате мању тражњу за производима и услугама, а снижавају се и плате. Доношење ове мјере је захтијевало цјеловитију економску анализу. Мјера је донесена без озбиљног сагледавања њених макроекономских и мултипликативних негативних посљедица – сматра Костић.
Директна последица ограничавања цијена је несташица, која, како наводи Костић, генерише сиву економију.
– Бојим се да увијек посматрамо ствари золовано, фрагментирано и ван контекста, што је потпуно погрешан приступ када је ријеч о економском систему. То је холистички систем, што значи да је међузависан и условљен свим елеметнима који га чине. По принципу спојених судова, ако направите промјену у једном елементу, она ће се одразити на читав систем и на друге елемете – објашњава Костић.
Подсјећамо, у Црној Гори је у току акција смањења маржи на производе од посебног значаја за живот и здравље људи, па се током трајања акције од 26. марта до 31. маја у великим маркетима може пронаћи више од 500 артикала са црвеном ознаком “лимитирана цијена”.
Svijet pozna maržu koja je od 20 do 30 posto a ne kao kod nas od50 do 70 % !!!! Ne treba nista ograničavati od strane države da se nadriekonomisti ne javljaju ,već ko pređe 30% marže da mu se porez na zaradu podigne 100-150 % i niko više neće filozofirati!