КОД ПРЕИНАЧЕНЕ НОВЧАНЕ КАЗНЕ ДАН ЗАТВОРА ЈЕ 25 ЕУРА

Новчану казну, коју је изрекао Суд за прекршаје, могуће је замијенити затворском, уколико се стекну услови. У том случају дан затвора третира као 25 еура износа новчане казне, образложио је командир Центра безбједности Херцег Нови Дејан Остојић гостујући у емисији Новско поподне.

– То је надлежност Суда за прекрсаје. Они сходно протоку времна, законским регулативама одређују кад је то вријеме кад они преиначују новчану у затворску казну. Кад се преиначи у затворску казну, она је коначна и у складу са законским регулативама ступа на правоснажност – објашњава он.

Грађани којима је новчана казна преиначена у затворску, ту казну не служе са извршиоцима тешких кривичних дјела, већ у посебном дјелу Управе за извршење кривичних санкција.

 – Грађанин може сам да се јави у Управу за извршење кривичних санкција, то је у Спужу, некада се звало ЗИКС, сада је то УИКС. Управа за извршење кривичних санкција је подјељена на сектор за кратке и сектор за дуже казне. Одуђеници до 6 мјесеци казне, служе одвојено од оних чије су казне затвора преко шест мјесеци – наводи Остојић.

Код одређених кривичних дјела изриче се искључиво затворска казна, коју је немогуће преиначити у новчану.

 – Широка је тa казнена политика, може да предвиди искљуциво казну затвора. Узежу за примјер саобраћај. Закон о безбједности саобраћаја је јасан. За лице које је затечено да управа путничким моторним возилом са концентрацијом алкохола у крви преко 2, искључиво је дефинисана казна затвора. Ту постоји казнена политика гдје може због неког социјалног момента, због породицне ситуације бити прописана новчана казна. Али закон јеврло јасан, искључиво казна затвора и то не може да се промјени – истиче Остојић.

За прекршаје попут саобраћајних, нарушавања јавног реда и мира, физичког напада, широка је казнена политика, те Суд за прекршаје починиоца може казнити и новчано и затворском казном, у зависности од тежине прекршаја.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here