Krajem decembra Vlada Crne Gore dala je saglasnost da se isplati po 300 eura kao naknada štete građanima čija su se imena našla na spisku osoba u samoizolaciji zbog korona virusa. Iz advokatske kancelarije Dragana Lepetića, koja zastupa nešto više od 40 ovakvih predmeta, kažu da je ova odluka problematična i obismišljava rad sudova.
Nešto manje od 3 000 građana Crne Gore našlo se na spisku Vlade za isplatu odštete zbog objavljivanja ličnih podataka dok su na početku pandemije boravili u samoizolaciji ili karantinu Intstituta Igalo. Prema mišljenju pravnih zastupnika ova odluka je problematična jer nije jasno da li svi ili samo oni koji su pokrenuli parnični postupak imaju pravo na odštetu, a upitno je na koji način je Vlada napravila spisak, kazao je advokat Stevan Lepetić.
– Na teritoriji CG, barata se u toj odluci Vlade,sa cifrom od 2.720 osoba , odnosno iznosom od 816.000 eura. To bio na prvu značilo da nisu obuhvaćeni troškovi postupka, medijacije, advokata i drugo. Odluka Vlade je krajnje problematična i nepravična, kazao je Lepetić.
Istog mišnjenja je i advokat Dragan Lepetić koji ističe da je ova odluka pokušaj Vlade da ublaži posledice po Budžet i navede sudove da dosuđuju 300 eura, i da na neki način ekspliitno rečeno prevare advokate i ne plate troškove.
– Vlada ne može određivati kako će sudovi suditi. Sudovi su išli linijom manjeg otpora i uglavnom određuju zastoj postupka u ovim predmetima i čekaju pravosnažno okončanje prvog postupka, takozvani pilot predmet, da vide kako će se to presuditi i da onda prepišu te presude. To je neprihvatljivo, jer je svaki predmet za sebe i individualan i sud nije vezan sudskom praksom, nego je sud na osnovu Ustava i Zakona i slobodne ocjene dokaza. Po meni je čitava ova situacija slika jednog deformiteta pravnog sistema u CG, kazao je Lepetić.
Smatraju problematičnom i odluku da se novac uplaćuje direktno na račun građana. Nije jasno na čiji teret će ići i troškovi.
– Odluka Vlade da se novac uplati direktno na žiro račun tužioca je neustavna, nezakonita. Ona ima cilj uštedu Budžeta. Vidim da sudovi sve više podliježu tome i dobijaju fiskalni karakter, ne kao djelioci pravde nego kao fiskus u korist države, kazao je Lepetić.
Iako je predviđeno rješavanje ovih sporova medijacijom nijedan nije riješen mirnim putem jer medijatori nisu pristajali na poravnanje.
-Nijedna tužba nije podnijeta na 300 eura. Sve su podnijete na iznos preko 1 000 eura koliko ja znam u Crnoj Gori. Ispod 1.000 eura se sudi po posebnim pravilima za sporove male vrijednosti gdje ne važe pravila za ostale sporove. Cilj države je da male sporove prelomi preko koljena i pošto poto riješi, a zakonitost i pravičnost je u drugom planu, kaže Lepetić.
Nakon odluke Vlade čeka se odluka sudova kako bi se vidjelo u kom pravcu će se riješiti pokrenuti sudski sporovi i hoće li se nejasnoće koje je donijela odluka Vlade razriješiti.