„Kako preživjeti ženidbu kralja Vukašina“ – privredna i društvena istorija Herceg Novog

Knjiga Olivere Doklestić „Kako preživjeti ženidbu kralja Vukašina“ promovisana je pred brojnom publikom u kafe-restoranu Amerika na Belavisti. Na promociji su pored autorke govorili profesorka Svetlana Gradinac, prof. dr Milan Milanović.

Nova knjiga Olivere Doklestić iz žanra je ispovijedne proze, a pored autobiografske dokumentarnosti glavna karakteristika su joj metaforičnost i višeslojnost, kazao je profesor Milan Milanović.

– To je novija privredna i društvena istorija Herceg Novog, kao hronika nastajanja i nestajanja, istorija djelovanja političkih partija ili lokalna borba sa vetrenjačama. To je i noviji ljetopis funkcionisanja lokalne samouprave, karakterologija i mentalitet političkih i privrednih lidera, ali ne znam da li lidera ili epigona. Konačno, to je svojevrsna sociološka studija ispisana jezikom darovitog spisatelja, kao romanopisca – naveo je on.

Iako je djelo inspirisano ličnom profesionalnom dramom, jedinstveno je i neobično zbog toga što se na samom početku vidi sjajan kontekstualno – alegorijski esej o našoj narodnoj poeziji, a i naslov je preuzet iz epske narodne pjesme objašnjava autorka, Olivera Doklestić.

– Kao što je u pjesmi „Ženidba kralja Vukašina“ Vukašinu, iako je na loš i podmukao način ubio junaka većeg od sebe, proradila savjest da to nije dobro i onu koja je izdala Momčila i sve uradila za njega, odbacio. Na kraju je poslušao umirućeg Momčila i uzeo njegovu sestru za ženu, što znači da je krenuo časnijim i moralnijim putem. Danas toga nema, već kad nekoga utučeš ili ubiješ, gledaš da ga na svakom sledećem koraku dotučeš, da se slučajno ne bi negdje probudio ili podigao – kazala je ona.

Kako zapaža prof. Svetlana Gradinac, prvi dio knjige je ispovijest, odnosno autobiografija, dok drugi govori o kritici današnjeg sistema vrijednosti.

– To je sociološka studija o vremenu u kojem živimo, o poprilično poremećenom sistemu vrijednosti u kojem se struka, znanje, posvećenost poslu ne cijene dovoljno, kada vas vrlo često diskredituju zbog nekih stvari za koje ne bi trebalo da budete odgovorni – istakla je Gradinac

Prema njenim riječima, literarna vrijednost knjige najveća je u dijelu gdje autorka vrlo slikovito i argumentovano piše o djetinjstvu, mladosti i studentskim danima.

Izdavač za Crnu Goru je „Obodsko slovo“ Podgorica, za Srbiju „Štampar Makarije“, a knjiga je u distribuciji od juna.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here