Nakon premijere u Podgorici i igranja u Tivtu i Kotoru, predstava “IzloŽENE”, u režiji Sandre Vujović a u koprodukciji Nezavisne teatarske scene “Bunt” i Centra za kulturu Tivat, odigrana je sinoć i u Herceg Novom.
Zasnovana na umjetničko-istraživačkom pristupu temi izloženosti žena različitim vidovima nasilja i diskriminacije, predstava nije ostavila ravnodušnom ni publiku u dvorani „Park“.
Dramska književnica, inicijatorka i rediteljka projekta „izloŽENE“ Sandra Vujović, smatra da, iako je tema nasilja nad ženama dugo prisutna, ne samo u crnogorskoj nego u globalnoj javnosti, nikad nije dovoljno govoriti o njoj.
-To je izuzetno široka i kompleksna tema kojom trebamo mnogo više i mnogo podrobnije da se bavimo kako bismo, prvo sebi, objasnili i osvjetlili sve njene aspekte. Mi smo kroz ovo istraživanje i rad na predstavi „izloŽENE“ to donekle uradile, a taj naš rad smo imali priliku večeras da prezentujemo i hercegnovskoj publici.

Da su postigle cilj potvrđuju reakcije gledalaca, koje ovaj komad tjera na razmišljanje, što je i misija pozorišta.
-Mislim da je publika bila iznenađena i prilično zatečena. Nije baš uobičajan način da se ovako pristupi ovoj teškoj temi. Mislim da su aplauzi na kraju najbolje opisali šta se večeras desilo na sceni. Ono što je meni drago je da definitivno publika nakon ove predstave ne izlazi ravnodušna iz pozorišta, i da dugo razmišlja, debatuje i piše o ovome što vidi predstavi „izloŽENE“.
Predstava je svojevrsna kritika loših tradicija ukorijenjenih u društvu, ali i senzacionalizma, kojem smo veoma skloni, objašnjava Vujović.
-Mi se ovdje bavimo kritikom patrijarhata i onih njegovih aspekata koji direktno ugrožavaju žene. Mi ih često kao društvo podvodimo pod pojmom tradicija, ali lično smatram da, ako neka tradicija nekome nanosi zlo ili nekoga ugrožava na bilo koji način, ne trebamo da je zadržimo, već da je promjenimo. Treba mijenjati loše navike i loše tradicije. Sa druge strane, ova predstava je i kritika tog senzacionalizma koji se prosto ukorjenio u našem društvu. Svaka vijest, pa čak i ona o femicidu, odnosno fatalnom ishodu nasilja nad ženama, bude aktuelna svega par dana, i nakon toga mi zaboravimo i tu temu i tu žrtvu, i to je taj naš nijemi „fun fact“ sa kraja predstave, poručila je Vujović.

Publika je bila pomalo rezervisana, utisak je jedne od glumica, Anđelije Rondović.
-Publika je bila tiha i, čini mi se, malo rezervisana, iako smo mi na kraju dobili aplauz koji vjerovatno zaslužujemo za dobro igranje. Svakako, mislim da smo naišli na obrazovanu publiku, koja se ne smije na svim mjestima kao i u drugim gradovima, tako da mi je drago što smo igrali u Herceg Novom. Mi svako igranje pamtimo po publici, to je ono što ostaje nama glumcima.
Jedan od izazova ove predstave leži u činjenici da se pred glumicama našao tekst pet autorki, koji su zajedno nadograđivale.
-Tu su se određeni stavovi nas kao glumica autorskog tima poklapali, ili se nisu poklapali. Ili bismo htjeli da ispričamo još više, ili da ispričamo više iz svog iskustva, a dobili smo tekst koji je nečije iskustvo, ili pisano po uzoru na nečije iskustvo… Ovakva vrsta projekta uvijek od vas zahtjeva dodatno istraživanje, predstava je takva da smo išli smo iz uloge u ulogu radeći po sistemu predstavljanja svega ovoga gdje vi jasno vidite ko je glumac i kakav je njegov stav, a sa druge strane ono što se dešava kako se odražava na život jednog lika u toj kratkoj sekvenci, objašnjava Rondović, koja vjeruje da su na pravi način odgovorili na sve izazove tog procesa.

Podsjećajući na poraznu činjenicu da su sve žene koje su u Crnoj Gori ubijene prethodno prijavljivale nasilje, Rondović ističe da moraju reagovati oni koji mogu da utiču na promjene.
-Sve dok postoji jedan femicid, sve dok postoji jedan čovjek prijavljen za nasilje, bilo da je to muškarac ili žena, o ovim temama valja pričati. Ne samo tokom „16 dana aktivizma“, kada se ukazuje na nasilje nad ženama, nego moramo mijenjati zakone, vidjeti na koji način raditi sa djecom, a prije svega na koji način pomoći tim ženama koje prijave nasilje. Imali smo grozan slučaj da je svaka od žena koja je doživjela smrt od svojih partnera, prijavila nasilje, što je alarmantno. Ova predstava treba da bude samo jedna u nizu, a ne da bude – skupilo se nekoliko feministkinja da urlaju, kazala je Rondović, i dodala da na taj način mogu uticati na promjene, ukoliko ovu predstavu gledaju oni koji mogu nešto da promijene u ovoj državi i ovom sistemu.
Predstava „izloŽENE“ rađena je po tekstu Teodore Kipe i Ane Leković iz Crne Gore, Marijane Aracki i Katarine Nikolić iz Beograda i same rediteljke, a uz Anđeliju Rondović, u glumačkoj ekipi su Smiljana Martinović, Anđela Radović i Marija Radusinović.