Izložba Mikija Radulovića: „Poezija svekolike prirode“

U Galeriji-antikvarnici “Popović” u Portonovom otvorena je izložba slika Milovana Mikija Radulovića, jednog od najoriginalnijih, savremenih crnogorsih slikara, a postavku je otvorila galeristkinja Ljiljana Marinović.

Podsjetivši na dugogodišnju uspješnu saradnju i sa umjetnikom i sa vlasnikom galerije Rokijem Popovićem, privrednikom, mecenom i humanistom, Marinović je istakla da je Miki Radulović završio Pedagošku Akademiju u Nikšiću, odsjek za likovno vaspitanje, potom Fakultet Likovnih Umjetnosti u Beogradu na kome je i magistrirao. Pripadao je umjetničkoj grupi ,,Generacija 9”. Za pedeset godina prisutnosti u svijetu likovne umjetnosti priredio je oko 40 samostalnih i bezbroj grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao veliki posvećenik stvaralaštva, omiljen i poštovan među poznavaocima likovne umjetnosti.

-Radulovićevo nadahnuće proizilazi iz svega što nas okružuje, iz jednostavnih stvari, pojava i bića, neba, kamena, ljudi, trava, drveća. Sve to, oživljeno njegovim duhom, slikarskim umijećem i životnim iskustvom, prerasta na njegovim slikama u jedan nov, nadrealan svijet označen i prepoznat njegovim imenom. Kao što su nadrealna njegova djela tako je nadrealno posmatrati Mikija dok slika, odnosno prisustvovati činu nastajanja slike. Dok gledate kako slika, imate osjećaj da prisustvujete čudu, pravom stvaralačkom čudu, u sjedinjenju četkice vođene njegovom rukom, boje i platna, pred vašim očima se otvaraju prostori, gomilaju se oblaci, niče bilje, niču kuće, otvara se cvijet, razliva se svjetlost, prostor ispunjavaju neka mitska bića ili neke žene, uplašene, zavodljive ili ozarene, dramatizuje se slika, pa još par detalja, razrješava se kompozicija i slika je gotova. Lakoća u slikanju, apsolutna autentičnost i velika posvećenost bila bi najkraća definicijaMikijevog stvaralačkog procesa, slika se naprosto izliva iz Mikijeve ruke vođene božanskom kreacijom i ljubavlju, kazala je Marinović.

Miki Radulović izlagao je ranije u galeriji “Sju Rajder” , učestvovao je u likovnim kolonijama koje je Popović godinama organizovao u Jahting klubu, a selektorka je bila istoričarka umjetnosti Borka Božović. Po njegovoj želji, Ljiljana Marinović pročitala je sinoć pred brojnom publikom i ocjenu profesora Zorana Pavlovića, koju je zapisao 1996. godine, prilikom otvaranja radulovićeve izložbe u Galeriji “Sju Rajder”.

-Milovan Radulović je slikar neutešne radoznalosti, slikar koji otvorenih očiju, oseća sve čudne i lepe stvari pod ovom kapom nebeskom… Tako se na njegovim slikama nađu i motivi koji tome odgovaraju… Tu je, kod njega, bilo da se radi o nekom nagom ženskom telu, o dva, tri drvceta, ili pak o dva cveta koji se sučeljavaju, sadržana poezija, maltene svekolike prirode. On je znalac svog zanata. On nije naivni umetnik…On nije naivac. On je majstror slikarstva, ali je, kao takav, sačuvao detinjsku čednost koju uspeva da na jedan fin, plemeniti , veoma osećajan način plasira u svoje slike… Miki Radulović ne robuje nikakvim likovnom šemama, ne robuje nikakvim receptima prošlosti, ne robuje modi sadašnjice. Jedino čemu on robuje zaista je njegov likovni, slikarski instikt…”

Marinović nije izostavila ni zahvalnost Rokiju Popoviću za sve do sada organizovane likovne kolonije tokom kojih su u našem gradu boravili najznačajniji umjetnici sa prostora nekadašnje Jugoslavije, zvučna imena likovne scene poput Olje Ivanjicki, Branka Miljuša. Šemse Gavrankapetanović Rajnvajn, Zdravka Vučinića, Vesne Knežević, Jarmile Vešović, Nine i Miodraga Stankovića , Željka Đurovića,Dušana Otaševića, Mihaila Jovićevića, Milana Blanuše i mnogih drugih…
Izložbu slika Mikija radulovića u Galeriji antikvarnici “Popović” možete pogledati do 9. novembra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here