Izložba „Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ otvorena u Herceg Novom

Izložba „Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ predstavljena je sinoć publici u Herceg Novom, u prostorijama Matice  crnogorske.

Prema riječima Jovanke Veljović, iz Matice crnogorske, izložba je otvorena povodom obilježavanja jubileja, 530 godina od štampanja prve knjige „Oktoiha prvoglasnika“ 1494. u državnoj štampariji dinastije Crnojevića.

-Ovom izložbom predstavljen je i sam rad štamparije Crnojević. Nakon Praga i Novog Sada izložbu ponovo predstavljamo u Crnoj Gori, večeras u Herceg Novom, a nakon toga izložba će biti postavljena i u drugim gradovima gdje Matica crnogorska ima ogranke, kaže Veljović.

Izložbu je otvorio predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović.

– Izložba „Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ stigla je u Boku koja se još u XV vijeku susrela sa izumom štamparstva. Boka, a samim tim i Herceg Novi zbog svog specifičnog koda zauzima posebno mjesto kada je u pitanju crnogorska kulturna baština, naročito ona srednjovjekovna koja počiva na uspješnoj sintezi istočne i zapadne civilizacije, kaže Jovović

Prema njegovim riječima, štamparska djelatnost iz XV i XVI vijeka predstavlja bogatu zaostavštinu koja je trajno oplemenila crnogorsku kulturnu riznicu, pri čemu treba ukazati da je navedeni civilizacijski iskorak napravljen u krajnje nepovoljnim društvenim i  političkim okolnostima, u vrijeme osmanske invazije na Crnu Goru. Takav razvoj događaja je dalekosežno izmijenio kulturološki obrazac Crne Gore.

-Takav razvoj događaja je dalekosežno izmjenio kulturološki obrazac Crne Gore. To je uzrokovalo da se djela srednjovijekovne tehnike štampe iz Crne Gore, kao i onih štamparija sa crnogorskih prostora, između ostalih i Božidara Vukovića Podgoričanina i njegovog sina Vićenca koji su djelovali u drugim sredinama, u kratkom periodu, do kraja  XVI  vijeka potisnu i nestanu sa kraja Crne Gore. Mada bogoslužbene ćirilske knjige iz ovih štamparija nalazimo u svjetovnim i crkvenim ustanovama širom država Balkana, ali i na tlu nekadašnje Austrougarske, kazao je Jovović.

Izloženu postavku čine 24 panoa dimenzija 80 x 110 cm.

-Izložba je ujedno i povod da se prisjetimo naše zajedničke, kako staroslovenske, tako i hrišćanske baštine Crne Gore gdje publika ima priliku da se direktno upozna sa crnogorskim ćirilskim inkunabulama nastalim do kraja XV  vijeka koje predstavljaju osobenu vrijednost evropske kulture. U tom kontekstu želim apostrofirati činjenicu da među slovenskim narodima samo Česi, Hrvati, Crnogorci i Ukrajinci imaju inkunabule, što je bitan indikator, navodi  Jovović.

Izložene fragmente bilo je teško prikupiti.

-Kako je naslijeđe crnogorskog srednjovijekovnog štamparstva bilo rasuto daleko van zemlje porijekla, odlučili smo i uspjeli u namjeri da fragmente ovih knjiga saberemo u cjelinu, simbolično otvarajući proces vraćanja ove baštine u kolektivnu memoriju, naveo je Jovović

Izložba će u Herceg Novom biti otvorena do 12.aprila,  a tokom godine nastaviće put kroz Crnu Goru i gradove evropskih zemalja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here