ISTRAŽIVANJE: KULTURNOM PONUDOM GRADA ZADOVOLJNA VEĆINA ISPITANIKA

Kulturnom ponudom grada, zadovoljno je 59,1 % ispitanika, pokazalo je istraživanje koje je uradila agencija DeFakto, za potrebe izrade strateškog dokumenta iz oblasti kulture i odluke o finansiranju manifestacija koju priprema opštinski Sekretarijat za kulturu i obrazovanje. 

Da je kulturna ponuda na nivou prethodne četiri godine smatra 42 % ispitanika. Anketa je sprovedena telefonski tokom septembra i oktobra, a obuhvaćeno je 809 građana.

Cilj istraživanja je dobijanje relevantnog uzorka, kazala je Ana Zambelić Pištalo i dodala da će za dalju obradu tražiti povratnu informaciju od svih aktera u segmentu kulture:

– Od 22. decembra biće sprovedeno istraživanje koje će se odnositi na omladinsku politiku, u kojem će biti istražena i oblast kulture, tako da ćemo od mladih dobiti dodatnu povratnu informaciju kada je riječ o ovoj oblasti – navodi ona.

Najzadovoljniji kulturnom ponudom 66,1%  imaju srednja primanja, slijede osobe sa nižim primanjima i na kraju nešto ispod polovine ispitanika koji imaju visoka primanja tvrde da su zadovoljni kulturnom ponudom, kazao je Stevan Kandić iz agencije „DeFakto“

– Kada smo ih pitali kakav je trend u prethodne četiri godine, da li se kulturna ponuda poboljšala, pogoršala ili ostala ista, najveći broj njih, 42 %, tvrdi da je sve ostalo na istom nivou. Pozitivna stvar je kad gledamo kumulativno, oni koji tvrde da je kulturna ponuda poboljšana su veća grupa od onih koji tvrde da je gora. Oni koji tvrde da je mnogo bolja je 36%, nešto više od trećine, dok manje od petine ispitanika smatra da je ponuda gora nego prije četiri godine. Što je osoba mlađa, vjerovatnije je da će da vidi poboljšanje kulturne ponude. Među starosnom kategorijom od 18 do 34 godine njih 43% smatra da se kulturna ponuda poboljšala, dok kod dvije starosne grupe 33 do 54 i 55 + procenat je niži od prosjeka na nivou cijelog uzorka – objasnio je Kandić. 

Najbolje je ocijenjen rad Kuće nobelovca „Iva Andrića“, a najniže arhiv što je i očekivano jer građani sa ovom institucijom imaju najmanje kontakta, a uvršten je u anketu zbog buduće saradnje sa Sekretarijatom: 

– Više od tri četvrtine su u potpunosti ili donekle zadovoljni radom ustanova. Slijedi gradski muzej „Mirko Komnenović“ i galerija „Josip Bepo Benković“, potom JUK Herceg Fest, Gradska biblioteka i čitaonica i na poslednjem mjestu je arhiv.

Na pitanje koji je najveći problem vezan za kulturu, tri najčešća odgovora bila su epidemija kovid 19, nedostatak sadržaja i nedostatak finansija.

Najviše ispitanika je navelo da je nedostatak vremena razlog što ne posjećuju nijednu od tradicionalnih manifestacija.

Trećina ispitanika smatra da postoji dovoljan broj koncerata muzike koju najčešće slušaju. Zadovoljni su ponudom koncerata u okviru pop i folk muzike, dok je najmanje ovakvih događaja bilo za elektronsku, hip hop i tehno muziku, ali je i najmanji procenat ispitanika koji taj muzički pravac bira.

Četvrtina ispitanika smatra da kulturnoj ponudi Herceg Novog nedostaje više koncerata kvalitetnije muzike i veći broj pozorišnih predstava, petina misli da nedostaje više bioskopskih i filmskih premijera, dok po mišljenju 4% građana, Herceg Novom nedostaje festival Sunčane skale, zatim dječiji programi, rok koncerti i slično.

Tokom ove godine, trećina građana je posjetila programe Praznika mimoze, što ovu manifestaciju stavlja na najviše mjesto kada je riječ o kulturnoj praksi, slijede Trg od knjige, Trg od ćirilice, Filmski festival, dok je najmanje ispitanika posjetilo Džez bej i Gitar art samer fest.

Sekretarka Zambelić Pištalo je objasnila da će informacije iz upitnika biti dodatno obrađene kako bi se tačno znalo šta je ono iza čega Opština Herceg Novi finansijski i organizaciono treba da stoji. Ona se zahvalila svim građanima koji su izdvojili vrijeme da učestvuju u anketi, kao i stručnim saradnicima koji su pomogli u kreiranju upitnika: profesorici sociologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Veri Backović i profesoru Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja, dr Vuku Vukoviću.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here