У оквиру ИПА Интеррег пројекта Food4Health Project (“Одрживи и иновативни ланац вриједности Агро хране и рибарства за прекогранично тржиште малих и средњих предузећа“) који у Црној Гори реализују Институт за биологију мора Универзитета Црне Горе и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе, у петак, недавно је организован састанак лидер партнера – Министарства пољопривреде Албаније, са циљем дефинисања будућег приступа пројекту. У име Института за биологију мора састанку су присуствовали др Милица Мандић, руководилац пројекта и др Мирко Ђуровић, координатор пројекта; у име Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе Миливоје Саичић, секретар Министарства, Мр Мирослав Цимбаљевић, генерални директор директората за пољопривреду и Дениз Фрључкић, савјетник за IT у рибарству, саопштено је из Института за јавно здравље Универзитета Црне Горе.
Током састанка дискутовано је о реализованим активностима пројекта у Црној Гори, од којих је најзначајнија активност надоградње дијела зграде Института за биологију мора у површини од око 260 метара квадратних, која ће представљати Food4Health мулти-функционалну лабораторију. Сви радови на надоградњи су већ финализовани, и тренутно је у процедури набавка неопходне опреме за потребе формирања првог мријестилишта шкољки каменица (Ostrea edulis ) у Црној Гори.
Због релативно мале производње каменица на подручју Бококоторског залива (по подацима МОНСТАТ-а током 2019. године произведено је око 17 тона), Институт за биологију мора је, одобреним средствима Европске Уније, започео изградњу мултифункционалне лабораторије за узгој микроалги (којима се шкољке хране) и каменица, у циљу повећања количине јединки које ће бити узгајане на постојећим узгајалиштима на подручју Бококоторског залива.
Основни циљ формирања мултифункционалне лабораторије је трансфер знања између сектора високог образовања (истраживања из области морске аквакултуре) и привредног сектора (сектора производње високо-квалитетне хране у мору) у циљу достизања основних циљева Стратегије иновативне дјелатности (2016-2020), Стратегије развоја рибарства 2015-2020 и EUSAIR стратегије.
Повећање производње шкољки од изузетне је важности, прије свега као допринос гастрономској понуди, за унапријеђење развоја малих предузећа која се баве угојем здраве хране у мору, за повећање потрошње морских производа по глави становника, али и за смањење оптерећења излова шкољки из природних популација, односно, очувања постојећих ресурса.
Пројекат Food4Health омогућио је Универзитету Црне Горе и Институту за биологију мора формирање модерних, мултифункционалних лабораторија које ће парирати сличним лабораторијама региона. Након формирања лабораторије за узгој микроалги и лабораторије за узгој каменица, Институт за биологију мора ће постати једини институт на источној обали Јадрана који посједује једну такву, комплетно опремљену лабораторију. Улажу се значајна средства за реализацију поменутих активности, а обука младих истраживача допринијеће изврсности Универзитета и Института у научним круговима.
Додатно, повезивање сектора високог образовања и сектора привреде (производња шкољки) омогућиће да резултати научних истраживања, који ће бити остварени у новим лабораторијама буду директно примјенљиви у сектору привреде, уз коришћење чистих и еколошки прихватљивих узгојних технологија.
#ItalyAlbaniaMontenegro #FOOD4HEALTH