INSTITUT ZA BIOLOGIJU MORA: AGRO HRANA I RIBARSTVO ZA PREKOGRANIČNO TRŽIŠTE

U okviru IPA Interreg projekta Food4Health Project  (“Održivi i inovativni lanac vrijednosti Agro hrane i ribarstva za prekogranično tržište malih i srednjih preduzeća“) koji u Crnoj Gori realizuju Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, u petak, nedavno je organizovan  sastanak  lider partnera – Ministarstva poljoprivrede Albanije, sa ciljem definisanja budućeg pristupa projektu. U ime Instituta za biologiju mora sastanku su prisustvovali dr Milica Mandić, rukovodilac projekta i dr Mirko Đurović, koordinator projekta; u ime Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore   Milivoje Saičić, sekretar Ministarstva, Mr Miroslav Cimbaljević, generalni direktor direktorata za poljoprivredu i Deniz Frljučkić, savjetnik za IT u ribarstvu, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Univerziteta Crne Gore.

Tokom sastanka diskutovano je o realizovanim aktivnostima projekta u Crnoj Gori, od kojih je najznačajnija aktivnost nadogradnje dijela zgrade Instituta za biologiju mora u površini od oko 260 metara kvadratnih, koja će predstavljati Food4Health  multi-funkcionalnu laboratoriju. Svi radovi na nadogradnji su već finalizovani, i trenutno je u proceduri nabavka neophodne opreme za potrebe formiranja prvog mrijestilišta školjki kamenica (Ostrea edulis ) u Crnoj Gori.

Zbog relativno male proizvodnje kamenica na području Bokokotorskog zaliva (po podacima MONSTAT-a tokom 2019. godine proizvedeno je oko 17 tona), Institut za biologiju mora je, odobrenim sredstvima Evropske Unije, započeo izgradnju multifunkcionalne laboratorije za uzgoj mikroalgi (kojima se školjke hrane) i kamenica, u cilju povećanja količine jedinki koje će biti uzgajane na postojećim uzgajalištima na području Bokokotorskog zaliva. 

Osnovni cilj formiranja multifunkcionalne laboratorije je transfer znanja između sektora visokog obrazovanja (istraživanja iz oblasti morske akvakulture) i privrednog sektora (sektora proizvodnje visoko-kvalitetne hrane u moru) u cilju dostizanja osnovnih ciljeva Strategije inovativne djelatnosti (2016-2020), Strategije razvoja ribarstva 2015-2020 i  EUSAIR strategije.

Povećanje proizvodnje školjki od izuzetne je važnosti, prije svega kao doprinos gastronomskoj ponudi, za unaprijeđenje razvoja malih preduzeća koja se bave ugojem zdrave hrane u moru, za povećanje potrošnje morskih proizvoda po glavi stanovnika, ali i za smanjenje opterećenja izlova školjki iz prirodnih populacija, odnosno, očuvanja postojećih resursa.

Projekat Food4Health  omogućio je Univerzitetu Crne Gore i Institutu za biologiju mora formiranje modernih, multifunkcionalnih laboratorija koje će parirati sličnim laboratorijama regiona. Nakon formiranja laboratorije za uzgoj mikroalgi i laboratorije za uzgoj kamenica, Institut za biologiju mora će postati jedini institut na istočnoj obali Jadrana koji posjeduje jednu takvu, kompletno opremljenu laboratoriju. Ulažu se značajna sredstva za realizaciju pomenutih aktivnosti, a obuka mladih istraživača doprinijeće izvrsnosti Univerziteta i Instituta u naučnim krugovima.

Dodatno, povezivanje sektora visokog obrazovanja i sektora privrede (proizvodnja školjki) omogućiće da rezultati naučnih istraživanja, koji će biti ostvareni u novim laboratorijama budu direktno primjenljivi u sektoru privrede, uz korišćenje čistih i ekološki prihvatljivih uzgojnih tehnologija.

 #ItalyAlbaniaMontenegro #FOOD4HEALTH

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here