ИМЕНА ВЕЛИКИХ УМЈЕТНИКА НА „МАЛОМ САЛОНУ ХЕРЦЕГНОВСКИХ ГАЛЕРИЈА“

Изложба „Мали салон херцегновских галерија“, у организацији ЈУК Херцег феста, окупила је у фоајеу Дворане Парк вриједне експонате Градске галерије „Јосип Бепо Бенковић“, Спа галерије Института Игало, галерија „Сју Рајдер“ и „Луча“, „Небеско огњиште Косте Килибарде“, а први пут и Галерију – антикварницу „Поповић“ и галерију „Пизана“, обје отворене у Портоновом.

Јубиларно десето издање изложбе за тему има слоган Празника мимозе „Љепота близине“,а пред новског публиком је 21 умјетничко дјело, међу којима су радови Луке Берберовића, Митра Ђуровића, Косте Килибарде, Воја Станића

Ликовни живот Херцег Новог, како је на отварању казала новинарка Витка Вујновић, бескрајна је прича коју стално треба дописивати, а неспорна три чврста ослонца су Херцегновски зимски салон, Херцегновска ликовна сцена и само именом Мали салон Херцегновских галерија. 

Прва је манифестација  једна од најстаријих ове врсте у региону, друга огледало онога што стварају умјетници у Новом, а Мали салон  је огледало онога што чувају  у новским галеријама.

– Наши галеристи, без дилеме, деценијама одлично промишљају своје програме, а судећи  по свим претходним и овогодишној поставци Салона, још боље сарађују. Због тога је свака изложба, а ова уз десето издање посебно – заиста важан  сусрет различитих времена, различитих умјетничких рукописа, ликовних техника, поетика, увијек различитих одговора – на једну задату  тему – казала је она.

Овогодишња тема „Љепота близине“ Салон повезује са Херцег фестом и Празником мимозе.

Отварајући изложбу директорица ЈУК Херцег феста Гордана Поробић Крцуновић казала је да мали јубилеј Салона представља десет година повезивања и сусрета херцегновских галерија, али и исто толико година промоције Херцег Новог као града галерија чији су фундуси ризнице умјетничког блага и чувари културног памћења.

– Мали салон је увијек одржаван у оквиру Празника мимозе. Усљед ригорозних мјера, које су морале бити испоштоване због пандемије, а које су нам ускратиле љепоту живе комуникације, која чини срж културе живљења, одлучили смо да тема овогодишњег Салона буде „Љепота близине“ али и да сачекамо повољније вјетрове, попуштање мјера и љубитељима ликовног стваралаштва приуштимо право искуство „љепоте близине“ и сусрета са врхунским ликовним остварењима. Тема овогодишњегМалог салона је резултирала изложбеном поставком кују чини 21 умјетничко дјело из плејаде великих умјетника чија дјела чине дио ове поставке споменућу дјела Луке Берберовића, Митра Ђуровића, Косте Килибарде, Воја Станића. Кратко бих се осврнула на назив слике Воја Станића „Научни скуп“ који је дио сталне поставке у галерији „Јосип Бепо Бенковић“ а сада је дио наше поставке. Научни скупови баштине културу античких грчких симпосиона, на којима се уз јело и пиће разговарало о метафизичким темама, па је и „симосијастички“ жанр у књижевности управо настао у античкој Грчкој и утемељио га је грчки филозоф Платон. И Мали салон херцегновских галерија је својеврстан симпосион ликовног стваралаштва, а тема „Љепотаблизине“ је уједно и порука да је једини стварни догађај у овом свијету СУСРЕТ– истакла је Поробић Крцуновић.

Организација Малог салона подразумјева добру сарадњу кровне установе културе у Херцег Новом ЈУК Херцег феста и ЈУ Музеј „Мирко Комненовић“ и галерија „Јосип Бепо Бенковић“, која, како је казала директорица ове галерије Славица Божовић, траје дуги низ година.

– Сарадња нам је одлична и унапређује се из године у годину, а о томе могу да посвједоче љубитељи умјетности и културних догађаја који се организују, како у нашој, тако и у установи културе Херцег фест – наводи она.

Божовић је казала да је током љета у градској галерији у плану неколико занимљивих програма, међу којима су изложбе умјетника са излагачког конкурса из 2020. године, као и изложбе лауреата Херцегновског зимског салона Војислава Килибарде и Давида Делибашића. 

С обзиром на величину имена аутора изложених радова „Мали салон“ с правом би могао да носи и име „Велики салон“, сматра новинар Небојша Мандић.

– Од Воја Станића, преко Риста Стијовића, Беке Масличић до Романа Ђурановића изложени су импресивни радови. То је историја умјетности црногорског стваралаштва што заиста заслужује епитет „велико“. Такође, импресивно је да Херцег Нови, са Малим Салоном и овим фундусом, који је само дио онога што постоји, показује зашто је заиста град умјетника – истиче он.

Мандић је казао да би било иткекако занимљиво на једној изложби објединити комплетан фундус свих новских галерија.

Један мали, одабрани дио селектован за овогодишње издање Малог салона херцегновска публика у фоајеу Дворане Парк може погледати до 27. јуна, радним данима од 9 до 13 и од 18 до 20 и суботом од 9 до 13 сати.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here